İyi Pazarlamacı Nasıl Olunur?

Pazarlama her şeyden önde gelir. Peki iyi bir pazarlamacı nasıl olmalı? İyi pazarlamacı nelere dikkat etmeli ve nasıl iyi bir pazarlamacı olur? Satışçı veya pazarlamacı deyip geçmemek lazım aslında omuzlarına yüklenen ağır bir yük var. Bir kere satışçının işe alındığı ilk anda kendini göstermesi lazım iyi bir satışçı arıyorsanız ”işte o benim” dedirtmeniz lazım.

İşe alınırken artık eskisi gibi uzun uzadıya sorular sorulmuyor biliyorsunuz ki önceden görüşmelere giderken acaba ne soracaklar ne yapacağım diye düşünüp dururduk. Artık standart sorular soruluyor işte burada bir satışçı olarak can alıcı cevabı söylemek zorundayız.

Pazarlamacı Nelere Dikkat Etmeli?

Daha konuşmaya başladığınız ilk anda kendinizi de bir nebze satıyorsunuz konuşmanız düşünceleriniz en önemli etken. Tabi satışçıya sorulan bir de standart soru bana bunu nasıl satarsın?

Yani oda da bulunan kalem, defter, su, masa, sandalye bunları mı işte o an düşünüyorsun nasıl yani kalemi mi? Burada durum belli sat kurtul. Hemen başlayalım.

Şu elinizde sizden bir parça gibi duran kalemi mi? Kalemi tutuşunuz kalemin rengi gerçekten harika ama bu kalemin farklı tasarımları da çıktı biliyor musunuz yani normal kalemlerin dışında çok daha şık ve özel. Yanımda bir tane var dilerseniz sadece sizin için çok uygun fiyata verebilirim. Özel tasarım olduğu için çok fazla bulamayacaksınız bence sizi özel hissettirecek bu tasarımı kaçırmayın.

Çok net bunun cevabı: Peki ben alıyım o zaman olacaktır.

Aslında yapmamız gereken belli karşımızda ki kişinin onsuz yapamayacağını hissettirin. Sen zaten iyi bir pazarlamacı veya satışçı ama artık bunu herkese göstereceksin.

Turizm Sektöründe Pazarlamacı Olmak

Turizm de satışçı olmak çok daha zor, neden mi? Satış Turizm’in ana damarı gibi sadece bilgileri bilmek önemli değil samimi de olacaksın, güven vereceksin, misafirine güler yüzünle mutlu edeceksin karşında ki seni sevmeli ki sana inansın tabi sende her misafiri özel hissedeceksin ki onu anlayasın. Herkesin koca bir yılda beklediği tek bir tatili var onu çok iyi anlayacaksın ki hayal kırıklığı yaşamasın. Zaten o tatili kötü geçirirse sen de geçirirsin, unutmamalısın.

Yani anlayacağınız satış deyip geçmemek lazım. Binlerce insanın isteklerini karşılamaya çalışan, sürekli mutluymuş gibi yapmak zorunda kalan, kendinden çok her konuşma da hiç tanımadığı kişileri önemseyen dürüst olması gereken kişidir satışçı.

Yorum yapın