İzmir Lokma Nedir?

Türk mutfağında birçok lezzetli yemek ve tatlı bulunmaktadır. Farklı yörelere ait olan tatlılar, diğer yörelerde de bilinmektedir. Özellikle bazı yemek ve tatlı tarifleri diğer dünya ülkelerinde de bilinmektedir. Türk mutfağının lezzetli ve beğenilen tatlılarından biri de İzmir lokma tatlısıdır. İzmir ilinin yöresel bir lezzeti olan bu tatlının, İzmir’de manevi bir önemi de bulunmaktadır. Bu nedenle bayram, dini tören, taziye evleri, asker uğurlama, düğün gibi özel gün ve davetlerde ücretsiz olarak lokma tatlısı dağıtılmaktadır.

Lokma tatlısı, Arapça ‘da bir ağız, bir yudum, bir parça anlamına gelen lukma kelimesinin değiştirilmesi ile lokma adını almıştır. Türk kültüründe bu özel tatlının tarihi Osmanlı Sarayı’na dayandığı bilinmektedir. Saraya özel olan bu tatlı zamanla yaygınlaşarak halk arasında da sevilen ve sıkça yapılan şerbetli tatlılar arasında yerini almıştır. Bu nedenle bazı yörelerde İzmir lokmacı adresleri Saray Lokması olarak da bilinmektedir. Genel olarak yuvarlak ve küçük parçalar halinde hazırlanan bu tatlı, ortası delik, kare gibi farklı şekillerde de hazırlanmaktadır.

Maya, şeker, un ile hazırlanan özel bir hamurdan yapılan bu tatlı kızgın yağda kızartılarak hazırlanmaktadır. Kızartılan tatlı şerbet dökülerek servis edilmektedir. Tatil yörelerinde cadde, sahil kenarı, sokak aralarında satılmaktadır. Son yıllarda birçok alışveriş merkezinde de küçük arabalarda satılmakta ve genellikle kürdan ile yenilmektedir. Bu tatlı bazı yörelerde şerbet dökülmeden pişi olarak da tüketilmektedir.

Yorum yapın