Jackie Chan’in Gölgesinde Kalanlar

Jackie Chan’den daha iyi kungfu bilmelerine rağmen, Jackie Chan kadar meşhur olamamış bir çok kungfucu bulunmaktadır, bugün sizlere Donnie Yen’i anlatacağım.

Donnie Yen, Çince ismiyle Zhenzi Dan. Çin’in Guangdong bölgesinde doğdu, 2 yaşında ailesiyle Hongkong’a yerleşti. Annesi ünlü taiji hocası Maibao Chan. Annesine özendiğinden taiji ve kungfu yapmaya başladı, 11 yaşında ailesiyle birlikte Amerikaya yerleşti. Kungfu sevgisi onu kendi ülkesinden ayıramadı, ailesi onu kungfu öğrenmesi için Pekin’e yolladı. Donnie Yen, Jet Li ile aynı okulda kungfu eğitimine başladı. Pekin’de bir müddet kungfu öğrendikten sonra Hongkong’a döndü. Hongkong da ünlü kungfu filimleri yönetmeni Yuan Heping ile tanıştı ve sinemaya adım attı.

Donnie Yen, Jackie Chan’in filimlerinde hep kötü karakterleri oynadı, Jackie Chan’den daha iyi kungfu bilmesine rağmen, hep Jackie Chan’den dayak yedi. Buna kendi razı olsa da ben razı olmadığımdan bu satırları yazıyorum. Babasının müzik sevdası onu aynı zamanda piyanist olmasını sağladı. Donnie yen kendine özgü kungfu sistemi oluşturdu, bir çok filimde rol aldı. Ip Man filmin de Bruce Lee’nin hocası olan, ünlü kungfu hocası Yewen’i canlandırdı. 2010 da bu filmin ikincisi de sinemalarda yerini alacak.

Yorum yapın