Japon Bakkallar, Çin’e Göz Kırpıyor !

Japonya’da oldukça yaygın olan Convenience Store’lar (7/24 açık bakkallar), Çin’de hızlı şekilde yayılıyor. Bu alanda Dünya’nın en büyüğü olan Japon bakkal zincirleri Çin pazarına göz kırpıyor.

Convenience Store; kavramının Türkçe karşılığı yok. 7/24 servis veren, mal stokunu ve türünü müşterinin ihtiyaçlarına göre düzenleyen ve hep açık kalan marketlere Convenience Store deniyor. Lokasyonlarına göre çok çeşitli ürünler satabiliyorlar. Convenience Store’lar aynı zamanda, hızlı yemek zinciri özelliği taşıyor. Lokasyonlarına göre değişiklik gösterse de, Japon menşeili zincirlerin genelinde insanların yemek yemesi için basit masa sandalye kavramı mevcut.

Çin bakkal sektörü

Euromonitor’e göre 2010 yılında 36.1 milyar yuan olan Çin Convenience Store (7/24 açık bakkallar) pazarının 2015 yılında 63.6 milyar yuan olması bekleniyor. Japonya’da yaklaşık 50 bin küçük bakkal bulunurken, Çin’de 10 bin adet civarında bakkal olduğu tahmin ediliyor.

%37’lik payıyla Dünya’nın en büyük 7/24 bakkal işletmecisi olan Japonya, Çin 7/24 bakkal endüstrisindeki payını artırmaya çalışıyor. Sırasıyla Japonya’nın en büyük üç bakkal zincirleri olan, Seven-Eleven Japan (852), Lawson (382) ve Family Mart’ın (813) Çin’deki toplam bakkal sayıları 2047 adet.

Lawson 5 yılda 10 bin bakkal açmayı hedefliyor

Japonya’nın en büyük ikinci bakkal zinciri olan Lawson’ın, şuan Çin’de 382 bakkalı bulunuyor. Şirketin yöneticilerinden Tetsuhito Matsuyama‘nın Financial Times’a verdiği demeçte Çin’de 5 yıl içinde 10 bin bakkal açacaklarını belirtiyor. Tetsuhito Matsuyama 20 şehirde 500 bakkal açsak 10 bin sayısına ulaşırız diyor. Lawson Shanghai’dan görüştüğüm Takahiro Nozawa ise Lawson Shanghai olarak, Şanghay’da 2015 yılı sonuna kadarda 1500 bakkal açmayı hedeflediklerini söyledi. Lawson şuan Çin’de, Şanghay (325 bakkal), Chongqing (50 bakkal), Dalian (7 bakkal) ile faaliyet gösteriyor.

Japonya’da nispeten orta ölçekli oyunculardan olan, Ministop’un şuan Çin’de 40 bakkalı bulunuyor, şirket 2020 yılında 5 bin bakkala ulaşmayı hedefliyor.

Çin Yerli Bakkal Zincirleri

Çin 7/24 bakkal endüstrisinin en büyüğü şüphesiz yerel zincirler. NGS Süpermarket grubuna bağlı olan, Kedi ve Alldays bu pazarın en büyükleri. Şanghay ve civarında yoğun olarak hizmet veren Kedi’nin 2536 bakkalı bulunuyor. Çin’in en büyük süpermarket gruplarından olan Lianhua’ya bağlı Quick store da pazardaki önemli oyunculardan.

Küresel Marketler, Bakkalcılığı Beceremedi

İngiltere’nin en büyük süpermarket zinciri olan Tesco’da, Çin’in Şanghay şehrinde Tesco Express’ler ile bakkal endüstrisine giren uluslar arası büyük oyunculardan. Tesco Çin’in en büyük şehri olan Şanghay dışında böyle bir yapılanmaya girmiyor. Şanghay’da sadece 14 adet Tesco Express bulunuyor.

Dünyanın en büyük süpermarket zinciri olan Wal-Mart, Aralık 2008 de Smart Choice ismi altında Çin’de bakkal endüstrisine giren başka bir küresel oyuncu. Şirket 5 yıl içinde 1.000 adet bakkal açmayı planlıyordu. Wal-Mart, Şubat 2012’de Shenzhen de açmış olduğu 3 bakkalı kapattı.

Yorum yapın