John D. Rockefeller Kimdir?

John D. Rockefeller, 1916’da Amerika’nın ilk milyarderi olmuş zeki bir işadamıdır. 1870’de Rockefeller, sonunda petrol endüstrisinde egemen bir tekel olan Standard Oil Company’yi kurdu.

Rockefeller’ın Standard Oil’teki liderliği, Rockefeller’ın iş dünyası uygulamalarına karşı çıkanlar gibi birçok tartışmayı ve büyük serveti kazandı. Standard Oil’in endüstrinin neredeyse tamamen tekeli, 1911’de Rockefeller’ın titanyum güvencesinin ortadan kaldırılmasına karar veren ABD Yüksek Mahkemesine getirildi.

Birçoğu Rockefeller’in mesleki etiğini onaylamasa da, hayırsever çabalarını devalüasyona ayıran az sayıdaki kişi, yaşamı boyunca insani ve hayırsever nedenlerle 540 milyon dolar (bugün 5 milyar doların üzerinde) bağışta bulunmasına yol açtı.

Rockefeller Biyografisi

John Davison Rockefeller, Richford, New York’ta 8 Temmuz 1839’da dünyaya geldi. William’ın “Büyük Bill” Rockefeller ve Eliza (Davison) Rockefeller’ın evliliğine altı yaşındaki ikinci çocuğu oldu.

William Rockefeller, tartışmalı mallarını ülke çapında satan bir seyir satıcısıydı ve bu nedenle genellikle evde yoktu. John D. Rockefeller’in annesi aslında aileyi kendi başında büyüttü ve kocasının Dr. William Levingston adına New York’ta ikinci bir eşi olduğunun farkına bile varmadan sahip oldukları varlıkları idare etti.

1853’te “Big Bill”, Rockefeller ailesini Rockefeller’in Orta Liseye girdiği Cleveland, Ohio’ya taşındı.

Rockefeller, Cleveland’daki Euclid Caddesi Baptist Kilisesi’ne katıldı ve burada uzun süredir aktif bir üye olarak kaldı. Annesinin vesayeti üzerine, genç John, dini bağlılık ve hayırseverliğe değer vermeyi öğrendi ve hayatı boyunca düzenli olarak gerçekleştirdi.

1855’te Rockefeller liseden ayrılıp Folsom Ticaret Üniversitesi’ne girdi. İş gezisini üç ayda tamamladıktan sonra, 16 yaşındaki Rockefeller komisyon tüccarı olan ve nakliyeci üreten Hewitt & Tuttle ile defter tutma pozisyonu elde etti.

Itibar Kazanmasi Uzun Sürmedi

Rockefeller dört yıl içinde muhasebe mesleğinden 1000 dolar kazandı.

1859’da Rockefeller, bu parayı , eski bir Folsom Mercantile College sınıf arkadaşı olan Maurice B. Clark’la kendi komisyon ticaret ortaklığına yatırım yapmak için babasından 1000 dolarlık bir krediye ekledi. Dört yıl sonra, Rockefeller ve Clark rafineri inşa ettiler, ancak iş dünyasında malların taşınması hakkında çok az şey bilen yeni bir ortak olan kimyager Samuel Andrews ile bölgesel patlayan rafineri ticareti alanına girdiler.

Bununla birlikte, 1865 yılına gelindiğinde, Maurice Clark’ın iki kardeşi de dahil olmak üzere beş kişiden oluşan ortaklar, işlerinin yönetimi ve yönü konusunda anlaşamamışlardı; bu nedenle, işi aralarında en yüksek teklif sahibine satmaya karar verdiler.

25 yaşındaki Rockefeller, 72.500 dolar teklifle kazandı ve Andrews’le ortak olarak Rockefeller And Andrews’ı kurdu. Kısacası, Rockefeller yeni petrol ticaretini ciddi bir şekilde inceledi ve anlaşmalarında istekli oldu. Rockefeller şirketi küçük başladı ancak kısa süre içinde büyük bir Cleveland rafinerisi sahibi olan OH Payne ve ardından başkaları ile birleşti. Şirketi büyüdükten sonra Rockefeller kardeşi (William) ve Andrews’un kardeşi (John) şirkete getirdi.

1866’da Rockefeller, rafine edilmiş petrolün %70’inin pazarlara gönderildiğini belirtti; bu yüzden Rockefeller, aracıları kesmek için New York City’de bir ofis kurdu, bu giderleri azaltmak ve kârı artırmak için mantıklı bir uygulama.

Bir yıl sonra, Henry M. Flagler gruba katıldı ve şirket Rockefeller, Andrews ve Flagler olarak yeniden adlandırıldı.

İş devam ederken işletme 10 Ocak 1870’de John D. Rockefeller ile birlikte Standard Oil Company olarak kuruldu.

Yorum yapın