Kablo Seçimindeki Detaylara Önem Verin

Enerji dünyasının olmazsa olmazları arasında yer alan kablolar bu yönleri ile ele alındığında hem çok büyük önem taşırken hem de yüzlerce farklı ihtiyaç için yüzlerce farklı modellerde olabiliyor. Kablolarda değişen modeller tamamen ihtiyaç durumunda yaşanan değişiklikten kaynaklanıyor olsa da fazlaca modelin ortaya çıkmış olması kablolar için yapılan ar-ge çalışmalarının bir yansıması niteliğini taşıyor.

Kablo dünyasında yer alan tüm modeller arasında özellikle kumanda kablo modelleri büyük önem taşıyor. Zira genel olarak kumanda panoları gibi son derece hassas ve kritik önem taşıyan araçlarda oluşabilecek en ufak bir kaçak ya da sorun hem sağlık açısından riskler oluşturabilirken hem de kullanıcıya iş kaybı yaşatabiliyor. Bu nedenle kumanda panosunun sinyal iletişimi kurduğu bölüm ve kumanda içi kablolar farklı olarak ele alınıyor.

Kumanda kablolarının kullanıldığı alanlara baktığımızda kontaktör, Sinyal devresi, Röle bölümlerinde daha sık karşımıza çıkan sinyal kabloları ayrıca kumanda panosunda da iki devreyi birbirine bağlamak için kullanılıyor.

Kumanda Kablosunun Kullanım Alanları

Genel olarak 0.75mm 2 kesiti ile bilinen kumanda kabloları iki ana tür altında toplanmıştır. Bunlardan birinci ana tür olanı ince tele sahip ya da çok tele sahip olan bakır içerikli kablolardır. Ayrıca kabloların dış kısmında yalıtımı sağlamak için PVC kullanılmıştır. Kumanda kabloları birçok farklı alanda kullanılabilir. Bu alanlardan biri de vinçler ya da hareketli vinç sistemleri ile örneklenebilir.

Zira son derece kritik manevralar yapan vinçler söz konusu olduğunda hassasiyet ve iletişimin saliselerde sınırlı olduğu bir anda kumandalara ve kablolarına büyük yük düşmektedir. Kablo dünyasının en hassas alanlarından biri olan vinç kumanda sistemlerine bağlanan kablolar teorik olarak diğer bakır içerikli kablolardan farklı değildir. Bu noktada önemli olan detay kablonun kumanda içeriğinde ya da bağlı olduğu panel sisteminde kesinlikle ek kullanılmasından kaçınılması gerekliliğidir.

Diğer Özel Maksatlı Kablo Çeşitleri

Kumanda kabloları kablo dünyasının yalnızca bir yüzeyini oluşturmaktadır. Fakat kumanda kabloları bir kenara bırakıldığında dünya üzerinde farklı elektrik elektronik sistemlerde kullanılan yüzlerce hatta binlerce farklı kablo türünden söz etmek mümkündür.

Kablo dünyasında değişmeyen tek şey kabloların enerji taşıma mantığıdır. Geriye kalan tüm ayrıntılar kablo çeşidi fark etmeksizin aynı mantığın üzerinde inşa edilmiştir. Kablo çeşitleri arasında yer alan en farklı kablo türlerinden biri olan fiber alt yapı kabloları da yine veri ve dolayısı ile enerji taşıma üzerine kurulmuştur.

Kablo dünyasında farz nötr ve topraklama devreleri değişmeyen bağlama yöntemleri olmakla birlikte alternatif akımın kullanılması gereken her bağlantıda bu kabloların çalışma mantığı esas alınarak bağlantılar profesyonel ve bu alanda tecrübeli kişiler tarafından yapılmalıdır. Zira yüksek gerilim ya da düşük gerilim fark etmeksizin 24 Volt’dan fazla olan akımlar son derece tehlikelidir.

Yorum yapın