Kadınlarda Saç Dökülmesi Önlenebilir Mi?

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Kadınlarda saç dökülmesi erkeklerde olduğu gibi saç çizgisinin açılması yerine başın üst kısmındaki saçların giderek azalması ve saç ayrımının genişlemesi ile olur. Saçın kadında fiziksel görünüm için yaşamsal bir önem taşıdığı kuşkusuzdur.

Günlük 50-100 tel saç dökülmesi normal kabul edilir. Yani kıyafetlerinde, tarağında dökülen saç tellerini buluyorsan endişelenmeye gerek yok. Ancak saç tellerinde zayıflık hissetmeye başlamışsan önlem almanın zamanı gelmiş demektir. Özellikle de yanlış şampuan kullanımı dökülmeyi hızlandırır.

Kadınlarda Saç Dökülmesi Neden Olur?

Kadınlarda saç dökülmesinin birçok nedeni vardır. Ancak aşağıda belirtilen 6 neden en belli başlı olanlarıdır.

1. Üzüntü ve Stres

Çok stresli bir dönem veya duygusal iniş çıkışlar sonrasında saç dökülmeleri artabilir.

2. Beslenme düzeni değişimi

Özellikle katı diyet programlarında vücudun, ihtiyacı olan besinleri alamayıp sadece kalp ve beyin gibi hayati organlara yetecek kadar iletir. Bu durumda besin saçlara ulaşamaz ve saç dökülmeleri başlar.

3. Hamilelik

Hamileliğin ardından saç dökülme sorunu ortaya çıkabilir. Lohusalık döneminde hormonlar normale dönmeye çalışırken de bu durum yaşanabilir. Ancak aşırı bir dökülme yaşanıyorsa bir uzmana danışılmalıdır.

4. Çeşitli hastalıklar

Tiroit sorunları, diyabet ve anemi gibi hastalıklar, bunların dışında kanser hastalığının tedavi yöntemleri de ani saç dökülmelerine neden olur.

5. Saça sert davranmak

Sıkı örgülü saçlar, gergin at kuyruğu gibi modeller saç derisini gererek saçı oldukça yorar. Yine ısıyla şekillendirme, perma, Brezilya fönü gibi işlemler de saçlara zarar verir.

6. Menopoz

Menopoz dönemine giren kadınlar da saç dökülmesi östrojen hormonunun azalmasıyla birden çoğalabilir. 50 yaşına yaklaşan kadınların yüzde ellisi bu sorunu yaşamaktadır.

Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Yaşadığın saç dökülmesi hastalıkla ilgiliyse doktora danışılmalı ilaç ve saç büyümesine destek veren takviyelerle beraber saçların eski haline kavuşabilir.

Bu destekler şunlar olabilir: Serum, arginine, B5 proteini içeren şampuanlar, B ve E vitaminlerini içeren besin takviyeleri ve masaj yapmak faydalı olacaktır. Stres kaynaklı saç dökülmesi yaşanıyorsa spor gibi vaktini güzel geçirebileceğin aktiviteler yaparak bunun önüne geçebilirsin.

Yorum yapın