Kahire Şehrinin Özellikleri Nelerdir?

Kahire’nin neredeyse tamamını Kahire ili kaplamaktadır. Haritadan bakıldığında yelpazeye benzeyen yapısı vardır. Arazisinin durumu ise suların çöle doğru gidemeyişinden dolayı, asırlar boyunca önce nehirlere ardından güney ve kuzeye doğru genişlemiştir.

Gece ve gündüz sıcaklık farkları oldukça yüksektir. Bu yüzden aşırı derecede çöl iklimi aktiftir. Yazları sabahları 33 derece civarında olan ısı değerleri, gece vaktinde ise Nil Nehri dolayısıyla 20 dereceye kadar inmektedir. Yengeç Dönencesi sebebiyle kış mevsiminde sabahlar ılık olmasına rağmen geceler çok serin ve nemli olma özelliğine sahiptir. Kahire sadece kışları yağış alır.

Kahire’nin tarihi, İslam’ı yaymaya çalışan Arap kabilelerinin 641 senesinde eski bir Babil sitesinin hemen karşısına kurduğu askeri kamp ile başlamıştır. Bundan sonraki asırlarda ise hızla büyüyen Kahire’nin etrafında yeni yerleşim alanları oluşturulmuştur. 969 senesinde ise Kahire’yi ele geçiren Fatımi kabilesinin komutanı olan Cevher, Kahire’nin kuzey doğusuna surlarla çevrilmiş bir dikdörtgen planlı kent kurmuştur.

Kahire, Mısır’ın başkenti olup Arap kabileleri arasındaki en çok insana sahip şehirdir. Batı kültürü ile Doğu kültürü burada bir araya gelmiştir. 1300 senelik bir tarihe sahiptir. Hem Arapların hem de Afrika ülkelerinin en kalabalık nüfusuna sahip kenttir. Kahire Şehri’nin merkezinde ortalama 8 milyon kişi yaşadığı hesaplanmıştır. Şehrin banliyö kısımlarında ise 9 milyon kişi yaşamaktadır. Mısırlılar tarafından “Mısır’ın Gözbebeği” diye adlandırılmıştır. Her 100 kişiden 90’ı Müslüman’dır. Geri kalan 10 kişi ise diğer dinlerden oluşmaktadır. Çöl iklimi belirgin bir şekilde hissedilir. Çöl iklimi nedeniyle gündüz ve gece arasındaki sıcaklık farkları oldukça fazladır. Bu yüzden mekanik parçalanma görülerek şehrin etrafı çoğunlukla çöl ile kaplıdır. Yazları oldukça kurak olan şehir kış aylarında yağış alabilmektedir.

Kahire Şehri, çevresindeki ülkelerin ve Mısır’ın, hem ekonomik hem de politik bir merkez olarak kabul edilmektedir. Hükümet binası, diplomatik binalar ve parlamento binası şehir merkezinde yer almaktadır. Yüksekokulların, kütüphanelerin ve üniversitelerin bolca bulunduğu bir şehirdir. Bölgenin ekonomik ve politik merkezi olmasının yanı sıra bu özelliği sayesinde eğitim merkezide olmaktadır. Hem sanatsal hem de kültürel bir şehirdir.

Yorum yapın