Kahvaltıda Ne Yenmeli?

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Kahvaltıda bulunması gerekenler, kahvaltıda ne yemeliyiz, sağlıklı bir kahvaltı için bunları yapın.

Günün ilk ve en önemli öğünü kahvaltıdır. Mutluluğun kahvaltıyla alakalı olduğu bir gerçektir. İyi ve mutlu kahvaltıda neler olmalı. Vazgeçilmezimiz olan süt ve süt ürünleri. Beyaz peynir krem peynir köy peyniri. Protein alımı açısından kesinlikle haşlanmış yumurta sofrada bulunmalıdır.

En önemlisi ekmek tabi ki. Ekmek tam buğday ekmeği veya çavdar ekmeği olmalı. Haşlanmış yumurtanın yanı sıra haşlanmış patates de gün boyu sizi tok tutacaktır. Domates salatalık ve yeşillik olmazsa olmazlardandır. Yeşilliğe ağırlık vererek bağırsaklarınızı çalıştırıp formunuzu koruyabilirsiniz. E tabi ki zeytin de işin içinde. Farklı aromalarla soslanmış zeytinler enfes bir tat bırakacaktır gün boyu damağınızda. Kızartma ürünlerinden sabah saatlerinde uzak durmanızı şiddetle tavsiye ederim. önemli olan bir diğer husus ise içecektir.

Eğer kahvaltından önce meyve suyu içerseniz gün boyu yorgunluk hissederseniz. Kahvaltıdan sonra içerseniz uykunuzu getirecektir. Ama kahvaltı esnasında içerseniz daha sağlıklı ve zinde bir kahvaltı etmiş olursunuz. Salam sucuk sosis… pek sağlıklı olmayan bu et ürünleri ne yazık ki kahvaltılarımızda mevcut. En az zararla kurtulabiliriz bun ürünlerden. Izgara yaparak ama eğer ızgara yapma şansımız yoksa yine baharatlar ve az bir yağ ile fırında pişirmek yağda kızartmaktan daha sağlıklıdır.

Çikolatalar reçeller… çok önemli çünkü gün boyunca kan şekerimizi dengede tutabilecek yiyeceklerdir. Çikolata değil de reçel daha ön planda olmalı. Evde gdo’suz meyvelerden yaptığınız reçel çok daha sağlıklıdır. Yoğurdun üzerinden alınan o kaymakla reçel çok tatlı bir ikili oluyor. Kaymak demişken yoğurttu es geçmek olmaz. Yoğurt içeresindeki mineraller provitaminler sayesinde ne yaşta olursak olalım kemiklerimi sağlamlaştırır.

En güzel kahvaltı sevdiklerinizle birlikte yapılan kahvaltıdır. Kahvaltıdan sonra bir fincan Türk kahvesi içmek sağlığa son derece faydalıdır ve bu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Zaten adından da anlaşılacağı üzere “kahve altı”

Yorum yapın