Kalp Kapak Hastalıklarının Belirtileri Nelerdir?

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Kalp kapak hastalıkları, beş ana grup içerisinde incelenmektedir. Bunlardan birincisi, romatizmaya bağlı oluşan ateş şeklinde sınıflandırılabilir.

Romatizmalı bir ateş yaşayan insanda, A grubu ve B grubuna bağlı olarak mikropların bir araya gelerek ortaya çıkan boğaz enfeksiyonu ve iltihabı şeklinde tanımlanıyor. Ortaya çıkan bu enfeksiyon özellikle, merkezi sinir sisteminde ve derinin altında bulunan dokularda kendisini gösterir.

Romatizmal ateşin görülme yaş aralığı genellikle 5-12 yaş olarak belirlenmiştir. Belirtileri; bademciklerde şişme ve kulaklarda meydana gelen ateş şeklinde meydana gelir. 2. gruptaki hastalık ise mitral kapak hastalıklarıdır.

Kapak zarar görmesi ile birlikte kapakçık daralır. Buna bağlı olarak da kişide nefes darlıkları, yorgunluk ve çarpıntılar görülebilir. Üçüncü hastalık grubunda yer alan, aort darlığı ve yetersizliği olarak karşımıza çıkmaktadır. Aort darlığının meydana gelmesine bağlı olarak, kişi de nefes alıp vermekte güçlükler oluşmaya başlar. Bu en önemli belirtisidir.

Dördüncüsü, triküspit kapak darlığı ve yetersizliğidir. Triküspüt, sağ kulakçık ile karıncık arasında yer almaktadır. Karında ve bacaklarda meydana gelen şişlikler sonucunda kendisini gösterir. Son olarak da karşımıza pulmoner kapak çıkıyor. Bu kalp kapağı hastalığında ise, akciğer atardamarı ile sağ karıncık arasında yer alır.

Yorgunluk ve buna bağlı olarak nefes darlığı ile kendisini gösterir. Kalp kapak hastalıklarında bu belirtiler, birey adına çok önemlidir. Çünkü doktorlar tarafından yapılması gereken tanı ve teşhişler, bu belirtilerden yola çıkarak ortaya konulur. Kişi, herhangi bir şekilde bu belirtileri yaşıyor olması, kalp kapak hastalıklarına sahip olduğu anlamını taşımaz. Fakat risk durumunun ortaya çıkmamasına adına bir uzmana görüşülmesin de fayda vardır.

Kalp Kapak Hastalıkları ve Tedavisi

Kalp kapak hastalıkları, tedavisinde hastalık çeşidine göre farklı tedavi seçenekleri uygulanmaktadır. Mitral kapak hastalıklarında cerrahi bir tedavi uygulanır. Belirli bir aşamaya kadar idrar sökmek adına ilaçlar verilir.

Fakat hastalık ileri bir boyuta gelmiş ise eğer, dar olan kapak balon ile genişletilebilir. Triküspit yetmezliğinde ise orta veya hafif idrar sökücü ilaçlar verilir. Yine aynı şekilde hastalık, ileri bir boyuta gelmişse kapakçık genişletilir. Bu tedavi yöntemleri sayesinde birçok insan, sağlıklarına kavuşabilme imkanını sahip olmuş oluyorlar.

Kalp Kapak Ameliyatı Sonrası Yapılması Gerekenler

Kalp kapak ameliyatı olan bir insan, mutlaka temiz bir ortam içerisinde barınmalıdır. Yanına çok fazla insan gelmemelidir. Çünkü kalp ameliyatına bağlı olarak kişi, yorgun ve halsiz kalacaktır. Hasta olması onun adına zorlu bir süreci getirecektir. Bunun için hastanın yanında bulunan bakım verenleri, temizlik ve hijyen adına gerekli olan bütün aşamaları gerçekleştirmelidir.

Yorum yapın