Kalp Krizinin Başlıca Sebepleri

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Kalp krizi giderek yaygınlaşan yaş ortalaması da gençleşen hayati hastalıklardan biri olmaya başlamıştır. Özellikle gençlerde artması ve erkeklerde görülmesi bazı sebeplerden kaynaklandığı bilinmektedir. Uzmanlar kalp krizi sebeplerini sayarken tek nedenden kaynaklanmayıp bazı faktörlerin birleşmesi sonucunda oluştuğuna dair bilgileri bizlerle paylaşmış bulunmaktalar. Bizlerin görevi ise uzmanlardan aldığımız bilgileri sizlere doğru şekilde aktarmaktır.

Peki kalp krizi riskini kimler taşıyor? ve hangi faktörler kalp hastalıklarını tetiklemektedir? İsterseniz sırayla bu soruların cevabını verelim. Eğer yakın bir akrabanız kalp krizi geçirmişse akrabalık yakınlığı derecesine göre risk taşıya bilirsiniz. Eğer akrabalık dereceniz çok yakınsa o kadar risk taşımaktasınız ki mutlaka doktora gidip muayene olmalısınız.

Erkelerde kalp krizi riski kadınlara nazaran daha fazla olduğu için erkeklerde nedensiz baş dönmesi, kalp sıkışması ve göğüs ağrısı gibi sorunların yaşanması halinde düzenli şekilde check-up yaptırması önerilmektedir.

Kalp hastalıklarının kişilerde yüzde 65 i 65 yaş üzeri kişilerde görüldüğü için akla ilk gelen yaş ilerledikçe kalp krizi riski de o kadar artmaktadır. Bilimsel araştırmalarda çıkan sonuçlar ise erkekler 45 kadınlar ise 55 yaşından sonra daha sık kalp krizi yaşadığı ortaya çıkmıştır. Anlaşılan yaş faktörü burada ön plandadır.

Eğer sigara içiyorsanız bu yazıyı okuduktan sonra bir kez daha düşünmelisiniz çünkü sigara atardamarların daralmasına neden olduğu için sigara içen kişilerin kalp hastalıklarına yakalanma riski yüzde 50 daha fazladır. Sigara sadece kalp hastalıklarına neden olmakla kalmayıp kansere de yol açmaktadır kısaca sigara içiyorsanız kalp krizi, inme, anjin ve kanser hastalıklarına yakalanma riski sigara içmeyen kişilere göre daha fazladır.

Diyabet yani şeker hastalığı kalp krizi riski taşıyan en yüksek hastalık diye biliriz. Risk gurubunun en yükseği ise tip 2 şeker hastalarıdır. Şeker hastalığında kan şekerinin yüksek olması ve kan şekeri ne kadar yüksek olursa o kadar risk artmaktadır.

Yüksek kolesterolün ne kadar tehlikeli olduğunu biliyorsunuz sanırım. Damar tıkanıklığının bir nedeni ise yüksek kolesteroldür. Tıkanan damarlar daralarak kalbin normal çalışmasını etkilemekte bu yüzden peynir, kabuklu deniz ürünleri ve kırmızı et ve fast food ürünlerinde lipoprotein bulunması aşırıya kaçılmadan bu yiyeceklerin tüketilmesi gerektiği anlamına gelmektedir. Yüksek kolesterol kalp krizi riskini artırdığı için saymış olduğumuz yiyecekleri az tüketerek kalp krizi riskini azaltmış olursunuz.

Günümüzde fazla kilo ve obezite sorunu giderek yaygınlaşmaktadır bu nedenle de kalp krizi riski normal kişilere göre fazla kilosu olan kişilerde daha çok görülmektedir. Kalp hastalıklarının bir nedeni de fazla kilo ve obezitedir ayrıca yüksek tansiyona da neden olmaktadır. Çünkü vücudun gereğinden fazla ağırlığı kaldırmaya çalışması kalbi yormaktadır.

Bir diğer risk ise yüksek tansiyondur çünkü yüksek tansiyon ve kolesterol gibi nedenlerin birleşmesi kalp krizi riskini 7 kat daha artırdığı için kontrol altında tutulması gereken bir durumdur aksi halde kalp hastalıklarına yakalanma riski daha fazladır.

Düzenli spor ve egzersize önem vererek kalp ve damar sağlığını koruya bilirsiniz. Ancak düzenli spor dendiğinde doğru yapılması gerektiğini de unutmamalıyız.

Yorum yapın