Kangal Köpeğinin Özellikleri Nelerdir?

Sivas yöresine ait olduğu iddia edilen adını sık sık duyduğumuz kangal köpeklerinin özellikleri hakkında bilgiler yazacağım. Kökeni orta Asya’dan Anadolu’ya gelen Türk boyları olduğu söylenmekte evet Sivas yöresiyle özdeşmiş köpek türlerinden olduğu dünyaca bilinmektedir. Kangal köpekleri anlatılamaz yani tarifi zor olan çoban köpeğidir. Akıllı bir kangalın sürüsüne kurt yanaşamaz ve sürü emniyette olur. Bu köpeklerin en büyük özellikleri zeki olmalarıdır. Köyde çobanlık yapan çok iyi bilir kangal köpekleri sürü yayılıma giderken ilk önden gider herhangi bir tehlikeye karşı sürüyü korur ve akşam sürünün eve dönüşünde ise kangal köpeği sürünün arkasından gelir yine sürüyü emniyete alır. Çok zeki köpek olduğunu bu davranışları ortaya koymakta tabi bu hayvanlarında iyisi ve kötüsü vardır ben genel olarak özeliklerinden bahsediyorum. İyi bir çoban köpeği arıyorsanız mutlaka kangal köpeği beslemelisiniz. Günümüzde sürü beslemek eskisi kadar yaygın olmasa da halen köylerde devam etmektedir. Hayvanlar içgüdüleri ile hareket ettiğinden kangalların müthiş içgüdüleri vardır. Sahibine aşırı sadık hayvanlardır ve sahibine ait olduğunu düşündükleri her şeyi korurlar.

Yetişkin kangal köpekleri aslan kadar güçlü ve cüsselidir. Çocuklara karşı zararsız hayvanlardır. İçgüdüleri müthiş demiştik evet gerçekten öyle kadın ve çocuklara tehdit oluşturmazken kötü niyetli kişileri anlamakta zorluk çekmezler. Sahibine zarar verecek kötü niyetli kişilere karşı son derece koruyucudur.

Evliya Çelebi, Seyahatnâme’sinde kangal köpeği hakkında şu sözlere yer vermektedir; Bu köpeklerin “aslan kadar güçlü” ve cüsseli olduğunu yazar. Evet Evliya Çelebi’ kangalları tanıdığı için bu sözleri yazar.

Kangal Köpeklerinin Başlıca Özellikleri

  • Sahibine karşı koruyucu ve sahibi kızınca çocuk gibi masumdur.
  • Aile fertlerine karşı kadın ve çocuklara karşı koruyucudur.
  • Çakal, kurt gibi sürüye tehdit oluşturan hayvanların üstesinden gelir.
  • Zeki hayvanlardır zeka düzeyleri yüksektir. Sadık ve güvenilirdir sahibine ve ailesine zarar vermez.
  • Kangal yapacağı görevi anlar ve dikkatlidir.
  • Koruyucu olması sahibine güven verir kurt, çakal ve tehlike oluşturan insanlara karşı etkili silahtır.
  • Oldukça hızlı ve çeviktirler. Kangal köpeklerinin en büyük özellikleri ise iç güdülerinin kuvvetli, çok cesur, cesaretli, asaletli olmasıdır.

Günümüzde şehirlerde kangal besleyene rastlamak mümkün ancak bu insanların bu hayvanları dövüştürüp para kazanma amacında kullanırlar ben bu insanlara karşıyım her ne kadar dövüşçü hayvan olsalar da dövüş amaçlı kullanmaları normal değildir.

Yorum yapın