Kara Delik Çarpışmasından Işık Dalgası Geldiği Tespit Edildi

İsminden de anlaşıldığı üzere kara delikler tamamen siyah olması ve herhangi bir ışık yansıtmamasıyla biliniyor. Işık kaynağı olmaması nedeniyle kara deliklerin tespit edilmesi pek de kolay olmuyor. Hatta kara deliklerin birbiriyle çarpışması durumunda bile uzay bilimciler bu çarpışmayı tespit edemeyebiliyor. Geçtiğimiz yıl yaşanan kara delik çarpışması ise ortaya görülebilir bir ışık çıkarmasıyla bilim insanlarını şaşırttı. Peki bu durum nasıl oluştu?

21 Mayıs 2019 tarihinde yaşanan kara delik çarpışması ilginç bir olay yaşanmasına vesile oldu. Astronomi alanında çalışmalar yürüten ve Kaliforniya’da yer alan Zwicky Transient Facility isimli kuruluş söz konusu tarihte bir ışık patlaması gözlemledi. Ayrıca oluşan kütleçekimsel dalga da algılayıcılar tarafından fark edildi. Bilim insanları bu iki sinyali takip ettiğinde sinyallerin kara delik çarpışmasından geldiğini tespit etti.

Konuyla ilgili çalışmalar yürüten Daniel Stern isimli bilim insanına göre yapılan bu keşif son derece heyecan verici. Birbiriyle birleşen ve beklenmedik bir sinyal ortaya çıkaran kara deliklerden öğrenilebilecek çok şeyin olduğu belirtiliyor. Bilim adamlarının düşüncesine göre bu iki kara delik, enerji patlamaları yapan süper kütleli bir kara deliğin alanı içerisinde birbiriyle çarpıştı. Hâl böyle olunca bu çarpışmadan bir enerji ve ışık dalgası etrafa yayılmış oldu.

Işık ve kütleçekimsel dalganın tam olarak çarpışmadan değil, süper kütleli kara delikten geldiği düşünülüyor. Araştırmacılar süper kütleli kara delikten zaman zaman bu tür sinyaller alınabildiğini ancak son gelen bu ışığın ve sinyalin büyüklük, zamanlama ve konum olarak muhteşem olduğunu dile getiriyor. Konuyla ilgili teknik detayların ve detaylı analizlerin yer aldığı çalışmaya buradan göz atabilirsiniz.

Yorum yapın