Kara Listedekiler Nasıl Kredi Kullanabilir?

Bankalardan alınan kredilerin geri ödenmesindeki sıkıntılar, yada alınan kredi kartının aylık ödemelerinde oluşan gecikmeler, kişinin adının Merkez Bankası kara listesine girmesine sebep olur. Kara listeye giren bir kişi sıkıntıları da yaşamaya başlar.

Kara listeye giren bir kişi 5 yıl boyunca listede kalır ve bu süre zarfında bankalarla hiçbir alışverişte bulunamaz. Bütün kapılar yüzüne kapanmış olur. Kişi borcunun tamamını bir anda ödese bile merkez bankası kara listesinde adı 5 yıl süreyle kalır. Son zamanlarda bankalar, kara listedeki isimlerin gün geçtikçe artması üzerine, potansiyel müşteri edinme görevini üstlendir. Adı kara listede olan ve ya sicili kötü durumda olan müşteriler bankalar tarafından hizaya sokulmaya çalışılıyor.

Adınız kara listede olup siciliniz de kötü durumda ise umutsuzluğa kapılmayın. Borcunuzun tamamını 1-3 yıl arasında kapatmanız koşuluyla bankalar size destek veriyor. Yapmanı gereken, borcunuzu 1-3 yıl arasında kapadıktan sonra, maaş aldığınız bankadan kendinize vadeli mevduat hesabı açtırmak ve faturalarınızı otomatik ödemeye vermek.

Eğer bu işlemlerin üzerine bir de para transferleri gerçekleştirirseniz banka o zaman sizi yine güvenilir müşteri sınıfına alıyor ve istediğiniz konularda size yardımcı olmaya başlıyor. Bu dediklerimizi uygularsanız, bankalar kara listede olmaya devam etseniz bile, size istediğiniz krediyi sorunsuz bir şekilde verecektir. Kısacası kara liste her şeyin sonu anlamına gelmemektedir.

Yorum yapın