Karı Koca Nasıl Para Biriktirebilir?

Para biriktirmek, tasarruf etmek belki de ülkemiz standartlarında çoğu ailenin sorunları arasında yerini almaktadır. Bu yazımızda sizlere para nasıl biriktirilir hakkında kendimce düşündüğüm bazı yöntemleri anlatarak yardımcı olmaya çalışacağım.

İçinde bulunduğumuz son yüz yıl içerisinde, sanayi ve teknolojinin gelişmesiyle, para eskisinden daha çok önem kazanmıştır. Eski yüz yıllarda da, para bir ticari araç olarak kullanılmıştır ancak, o zaman ki, teknolojik yaşam şartları göz önüne alındığında, şimdiki dönem ile uçurumlar kadar fark olduğu aşikardır.

Yüz yıl önce yaşamış bir insanın misal olarak, elektrik, su, doğal gaz, telefon faturası, 6 ayda bir değiştirilen telefon masrafı J, internet gideri, tv gideri, mazot benzin masrafı, akbil harcaması bulunmamaktaydı. Ancak günümüzde her bir evli çiftin, özellikle büyük şehirlerde yaşıyor ise, bu masrafları yapması kaçınılmazıdır. Hele birde evli çiftlerde çocukların biraz büyümesiyle, bu masraflar iki katına çıktığını da unutmamak gerek. Yukarıda saymadıklarımı da artık siz sayın J. Durum böyle olunca ister istemez, evli çiftlerin para biriktirmesi de zorlaşmaktadır. Peki ne yapılması gerek?

Öncelikle yaptığımız masrafları olabildiğince minimuma indirmemiz şart. Eğer karı koca çalışıyor ise, para biriktirmede işler biraz daha kolaylaşabilir. Ben yıllarca şunu denedim. Maaşımdan artan parayı bankada biriktireyim. Ancak şunu fark ettim ki, kafam rahat olunca ay sonuna elimde hiç bir şey kalmıyor. Para biriktirmede bende etkili olan bir yöntem oldu. Basit bir yöntem, bir çok insan tarafından da eminim uygulanmaktadır. Yöntem şu, borçlanarak para biriktirme.

Eğer sizde diyorsanız, ben köşeye para atamıyorum, ancak belli miktar borcum olsa, aydan aya ne yapar eder öderim, o zaman size bu yöntemi tavsiye ederim. Misal tanıdığınız bir kuyumcu varsa, ( kuyumcu örnektir, siz çeşitlendirebilirsiniz) 20 adet çeyrek altın isteyin ve ona aylık belli miktarlar ile ödemeyi yapacağınız söyleyin. Her ay bir veya iki çeyreğin ödemesini yapın. Ödemeyi o anki, çeyrek fiyatı ne ise onun üzerinden verin. Çünkü size verdiği tarih deki çeyrek fiyatı ile, son ayda ödeyeceğiniz çeyrek fiyatı arasında farklılık olacaktır.

Başka bir yöntemi anlatacak olursak, buda küçüklüğümüzden beri bildiğimiz kumbara yöntemi. Sabır ve düzen sağlanırsa, gerçekten çok etkili bir yöntemdir. Günde iki sigara parası kumbarada, düzenli bir şekilde biriktirilir ve o kumbara hiçbir şekilde ellenmezse, yıl sonunda iyi bir para birikecektir.

Para biriktirmek istiyorsak ve çok iyi bir maaşımız yoksa, özelliklede büyük şehirlerde yaşıyorsak, ek gelir getirecek işlere de atılmamız şarttır. Şunu unutmamak gerek ki aile için mutluluğun, ekonomik rahatlık dan geçtiği apaçık ortadır. Mutlu bir çocuk, mutlu bir karı, mutlu bir koca, yani kısaca mutlu bir ailenin oluşmasını istiyorsanız, harcamalarınıza çok dikkat edin ve elinizden geldiğince, tasarruflarınız ve birikimlerinizi yapın.

Yorum yapın