Karıncaların Hayatı ve Özellikleri Nelerdir?

Karıncalar hayvanlar arasında en çalışkan canlı olarak bilinmekte çeşitleri oldukça fazladır. Araştırmalara göre 14.000 yakın türü olduğu düşünülmekte 12.000’nu sınıflandırılmıştır. Türleri arasında kanatlı yani uçan karıncalarda vardır. Karıncaların yaşamı oldukça zordur fakat engelleri aşmakta zorlanmazlar yapıları küçük olsa da engelleri aşarlar.

Karıncaları herkes kolaylıkla tanıyabilir bu canlılar küçük olsalar da hünerleri büyüktür ilginç özellikleriyle hayran kalmamak elde değil. Bir karınca ağırlığından 10 kat ağırlığı kaldırabilir. Karıncaların insanlara benzeyen ilginç özelliği ise ordu kurup kendi kolonilerini korurlar. Bazen de koloniler arasında insanlar gibi savaşırlar.

Yemek bulma konusunda akıllı hareket ederler ilk önce öncü karınca yemek aramaya çıkar bulduğu yemekleri geri dönüp diğer karıncalara haber verir bulduğu yemekleri kaybetmemek ve diğer karıncaların rahat bulması için koku molekülleri bırakır. Koku molekülleri sayesinde diğer karıncalar öncü karıncanın işaretlediği yerlerdeki yemekleri bulup toplarlar. Mantar yetiştiren karınca türü bile var çok etkileyici hayatı olan karıncalar muhteşem yaşamlarıyla insanları kendilerine hayran bırakıyorlar.

Karınca yuvaları yön bulmamıza kadar yaşamımıza etkide bulunuyorlar.

Yorum yapın