“Kaynak Dosya Adı, Sistemin Desteklediğinden Büyük.” Sorununa Çözüm

Konumuz olan Windows hata mesajı belki de hemen her kullanıcının başına birkaç kere gelmiş olan, ancak neden resmi bir çözümünün olmadığını yada neden hala Microsoft’un bir yama ile düzeltmediğini anlamadığım bir sorun. Bu sorun Windows gezgininde adres çubuğundaki karakterlerin 255 karakteri aşması sonucu ortaya çıkar. Uzun isimli dosyanın veya onun bulunduğu klasörün adını azaltmak normalde sorunu ortadan kaldırmalıdır. Ancak gelin görün ki bazı şeyler öyle kolay olmaz.

İnternet’te ararsanız bu soruna birçok çözüm bulabilirsiniz. Ancak bu çözümler sizde işe yaramayacaktır. Çünkü çözüm bulduğunu sananlar gerçek sorunla karşılaşmamış olanlardır. Bu soruna kesin çözüm için hepinizin bilgisayarında var olan Winrar uygulamasından yararlanacağız. Çözümdeki bazı adımlar atlansa bile birçok bilgisayar için sorun giderilebilir ancak kesin çözüm için adımları takip etmenizi tavsiye ederim.

  1. Hatayı veren dosyanın bulunduğu klasörü Add to archieve seçeneğiyle açıyoruz.
  2. Dosyanın sıkıştırıldıktan sonra Winrar tarafından silinmesi için “Delete files after archiving” yada Arşivlemeden sonra silinsin kutusunu işaretliyoruz.
  3. Sıkıştırılma işlemi bittikten sonra önceki klasör silinerek yerini sıkıştırılmış klasör alacaktır.
  4. Bu dosyanın da silinmesiyle sorunumuz çözülmüş olacaktır.

Yorum yapın