Keçi Sütünün Faydaları Nelerdir?

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Anne sütüne en yakın sütün keçi sütü olduğunu biliyor muydunuz? Bir çok kişi keçi sütünün faydalarını bırakın sadece adını duymuştur. Evet keçi doğada doğal yollarla beslenen sütünden yararlandığımız tek hayvan diyebiliriz. Bildiğiniz gibi genelde koyun ve inek sütü tüketilmektedir nedeni ise bu hayvanların ahırlarda yemle beslene bilmeleridir. Keçi koyun ve inek gibi ahırlarda beslenmediği için şehir dışında kırsal bölgelerde beslenmektedir. Keçi sütünü nereden bulurum diyenlere ise köylerde ve şehirlerin kırsal bölgelerinde yani dağlık bölgelerinde keçi besleyenlerden sütü bulabilirsiniz.

Fazla uzatmadan isterseniz kısaca keçi sütünün özelliklerinden bahsedelim. Evet keçi sütünü koyun ve inek sütü gibi günlük tüketebilirsiniz. Kolay sindirilebilen protein bakımından diğer sütlere nazaran oldukça fazladır.

Et ve balık sevmeyen kişiler keçi sütü içebilir çünkü içeriğindeki fosfor elementi sayesinde et ve balıktaki vitaminlerin ihtiyacını giderebilir.

Bazı bebeklere inek sütü sakıncalı olduğu için keçi sütü içirilebilir. Yazımın başında belirttiğim gibi keçi sütünün en büyük özelliklerinden birisi anne sütüne en yakın süt olmasıdır ki keçi sütündeki kalsiyum 4 kat anne sütünden fazla bu nedenle keçi sütüyle büyüyen çocukların bünyesi daha sağlamdır.

Diğer sütlere göre içeriğindeki bakteri oranı daha azdır. Ayrıca içeriğinde bulunan A vitamini, selenyum ve magnezyum bakımından anne sütüne daha yakın süt olması anne sütüne yakınlığını bir kez daha kanıtlamıştır.

Dondurma denildiğinde akla ilk gelen Maraş dondurmasıdır değil mi? Maraş dondurması tadını ve kıvamını keçi sütünden almaktadır.

İsterseniz şimdi de kısaca keçi sütünün faydalarından bahsedelim. Alerji yapmayan tek süt. Astım gibi solunum yolu hastalıklarına iyi gelmektedir. Sindirim sistemine iyi geldiği için bağırsak ve mide sağlığını koruyucudur. Hazmı kolaylaştırır. Varis gibi cilt hastalıklarına iyi gelir. Öksürüğe iyi gelmesi özellikle geçe öksürüklerine karşı etkilidir.

Kemik ve dişler için kalsiyum kaynağıdır. Bebekler de ortaya çıkan egzama rahatsızlıklarına iyi gelir ayrıca sadece bebeklere değil yetişkinlerde de yüzde, ellerde ve cinsel organlarda ortaya çıkan egzama rahatsızlığına iyi gelmektedir.

Peptik ülseri olan kişilerin tedavisine iyi gelmektedir. Keçi sütü özellikle bebeklere çok faydalıdır mutlaka bebeğiniz varsa inek sütü yerine keçi sütü içirmenizi öneririm. Çünkü ben bizzat keçi sütüyle büyüdüğüm için kendimden biliyorum örneğin grip gibi bir çok hastalığı kısa sürede fazla çekmeden atlatmaktayım.

Evet sizlere kısaca keçi sütünün yararlarını, keçi sütü nelere iyi gelir gibi sorulara cevap vermeye çalıştım umarım faydalı yazı olmuştur. Unutmayın ki keçi sütünün çok faydalı olduğunu biliniz.

Yorum yapın