Kedi İdrar Kokusu Temizleme

Kedilerde sık rastlanan sorunlar arasında kedinin ev içerisinde idrarını yapmasıdır. Bu durum esasında davranışsal bir bozukluktur ve düzeltilmesi gerekir. Kedilerin ev içine idrar yapmasının bir çok nedeni olabilir. Genellikle en fazla karşılaşılan durum ise kedi kumunun temiz olmamasıdır. Bu yazımın içerisinde bu konu hakkındaki tüm soruların cevabını bulabilirsiniz.

Kediler Neden Evin İçerisine İdrar Yapar?

  1. Kedi Kumu Temiz Değildir: Eğer kedinin kumu düzenli şekilde temizlenmiyorsa kedi, kumu kullanmak isteyebilir. Bunun için evin farklı köşelerine idrarını yapacaktır.
  2. Bölge Sahiplenme: Kedi, kendi bölgesini sahiplenmek için idrarını bırakmış olabilir.
  3. Kızgınlık Dönemi: Dişi kedilerin ilgisini çekmek için bulunduğu bölgeye idrarını yapabilir.
  4. İdrar Yolu Hastalıkları: Eğer kedinin sistit gibi idrar yolu hastalıkları var ise idrarını tutamıyor olabilir.

Kedi İdrar Lekesini Temizleme

Kediler genelde halı ve koltuk gibi eşyaların üzerine tuvaletini yapmaktadır. Dolayısıyla bu durum kötü koku oluşumuna yol açar ve bununla birlikte leke bırakır. Gün geçtikçe bu koku daha keskin ve yoğun duruma gelir. Buna bağlı şekilde evi amonyak kokusu kaplayacaktır.

Bu soruna çözüm olması için kedi idrarına hızlı bir biçimde müdahale edilmesi gerekir. Kedi idrarı görüldüğünde direk olarak kedi idrarı temizleme ürünleri kullanılmalıdır. Bu ürünler farklı formlarda olabilir. Kullanım talimatlarına göre lekeyi çıkartmak için kullanılır. Aynı zamanda kokuyu da engelleyecektir.

Idrar Lekesi Temizlerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kediler belirli bir alanı işaretlemek için idrarını yaptıysa aynı alanın içine tekrar idrar yapacağı manasına gelmektedir. Dolayısıyla bu bölgedeki koku bütünüyle engellenmelidir. Yani, yalnızca sizin değil, kedinizin de bu kokuyu almaması gerekir. Aksi halde aynı yere tekrar idrarını yapacaktır. Lekeyi temizlemek için erken davranılması gerekir.

Son olarak içeriğinde amonyak bulunan temizleyiciler kullanılmamalıdır. Çünkü, kedilerin idrarında da amonyak bulunmaktadır ve daha yoğun bir koku oluşmasına sebebiyet verir. Bununla birlikte kedi, tekrar aynı alanın içine idrarını yapacaktır.

Kedilerin Ev İçerisine İdrar Yapmaması İçin Ne Yapılmalıdır?

Kedilerin idrar lekesini temizlemektense, bu alışkanlıklarını engellemek çok daha önemlidir. Bunun için kedilere tuvalet eğitimi verilmesi gerekir. Genellikle temel sorun kedilerin tuvalet eğitimi almamış olmasıdır. Bunun beraberinde kedinin ısrarla idrarını yapmış olduğu yerlere kedi uzaklaştırıcı sprey kullanmak en iyi çözümlerden bir tanesidir. Bu spreyler ayrıca, kedilerin zarar vermiş olduğu eşyalar için de kullanılabilir.

Kedilere Uygun Şartlara Tuvalet Sağlamak

Kedilerin ev içine idrar yapmalarının en büyük sebeplerinden bir tanesi uygun tuvalete erişimi olmamalarıdır. Buradaki en önemli nokta ise, kedi tuvaletinin temiz olmasıdır. Genellikle kedi sahipleri tarafından yapılan en büyük yanlışlardan birisi de kedi tuvaletlerini temizlememektir. Oysaki her kedi kumunun günlük temizliğe ihtiyacı vardır.

Yorum yapın