Kedi Sahiplenmeden Önce Bilinmesi Gerekenler

Hepimiz güzel bir cana yuva olmak isteriz. Özellikle kedilerin evci hayvanlar olmaları onların adapte sürelerini daha kolay bir hale getirmektedir. Ayrıca kedilerin birçok ihtiyacını kendi kendine karşılaması da kedi bakımını kolaylaştırır. Ancak kedi sahiplenmeden önce bilmeniz gereken birçok farklı konu vardır.

Kedilere Alerjiniz Var Mı?

Sokakta sevdiğiniz kediler veya herhangi bir arkadaşınızın kedisini sevmeniz size o an için kedi alerjisi hakkında kesin bir bilgi vermez. Bu nedenle kedi sahiplenmeden önce bir alerji testi yaptırmanızda fayda vardır. Çünkü sahiplendikten sonra herhangi bir alerji durumunda karşılaşıldığında bu hem kedi hem de sahiplenen kişi için oldukça zorlu bir süreç yaratacaktır.

Eviniz Kedi İçin Uygun Mu?

Her ev her insan için uygun olmadığı gibi, her kedi de her ev için uygun değildir. Kediler özgür canlılardır. Onu evinizin herhangi bir bölümünden veya odasından mahrum bırakamazsınız. Her deliğe girebildikleri düşünüldüğünde bırakın odaları dolaplar, koltuk altları, çekmeceler vb. gibi birçok yerden karşınıza çıkabilirler. Ayrıca evinizde çok fazla kırılacak eşya var ise bu kediler için birer oyuncağa dönüşebilir. Bu nedenle bunların hepsini göz önünde bulundurmalısınız. Nasıl ki çocuğunuz bir eşyayı kırdığında ona kızamıyorsanız kedinize de kızamazsınız.

Kediler Ne Kadar Süre Yalnız Kalabilir?

Kediler gün içerisinde rahatlıkla tek başlarına evde kalabilirler. Yemeğini ve suyunu koymanız, kumunu temizleyip evden çıkmanız onun için yeterlidir. İşten eve geldiğinizde kedinizle geçirdiğiniz 30 dakikalık bir oyun süresi onu mutlu edecektir. Ancak bu her zaman için geçerli değildir. Eğer bir günden fazla kedinizden ayrı kalacaksanız bu süre 2-3 günü kesinlikle geçmemelidir. Aksi takdirde kediniz stres yapmaya başlayacaktır. Ona bakması için birine ricada bulunsanız bile bu kişi sizin yerinizi asla tutmayacaktır. Ancak bir arkadaşınızdan kedinize bakmasını istediyseniz bu kişinin daha önce kedinizle tanışmış biri olmasına özen gösterin. Ayrıca kediler, köpekler gibi sürekli olarak yer değiştirmeyi sevmezler. Onun için farklı bir eve gitmek başlı başına bir stres veya depresyon hali yaratabilir. Bu her kedi için geçerli olmasa da özellikle yaşça büyük kediler için bir sorun haline gelebilir.

Kedilerin Eşyaları Tırmalamaları

Evet, her kedi için koltuklar birer velinimettir. Elbet her koltuk bir iki patiden nasibini alır. Bu sorunu azaltmanın en güzel yolu kedi tırmalama ağacıdır. Kimi kediler hiçbir eşyaya zarar vermez iken kimileri için bu bir eğlencedir. Bu nedenle kediniz sizin için evdeki her bir eşyadan daha değerli olmalıdır.

Kedilerin de Kişisel Bakıma İhtiyacı Vardır

Kediler de aynı insanlar gibi kişisel bakıma ihtiyaç duyarlar. Tüylerinin taranması, tırnaklarının kesilmesi gibi birçok bakım sahipleri tarafından yapılmalıdır. Ayrıca aşıları ve parazit ilaçları da veterinerinizin söylemiş olduğu zamanlarda yapılmalıdır. Unutmayın, kedinizin sağlık durumu sizi de etkileyebilir. Özellikle iç ve dış parazit ilaçlarının uygulanması son derece önemlidir. Böylece kediniz sağlıklı bir yaşam sürebilir.

Yukarıda yazılanları uygulamak aslında son derece basittir. Önemli olan bir cana yuva olmak ve onu sevmektir. Gerisi kendiliğinde gelir. Çünkü eşyalar gelip geçer ancak kediniz ile birbirinize duyduğunuz sevgi hep baki kalır.

Yorum yapın