Kediler Sahiplerini Nasıl Seçer?

Kediler rahatlıklarına ve özgürlüklerine düşkünlerdir. Bu sebeple, kendilerini rahat hissetmedikleri ortamda sahipleriyle birlikte yaşamayı seçmeyeceklerdir. Bu yüzden kediler genellikle sahiplerini seçer diyebiliriz.

Kediler Ve İnsanlar Arasında İlişki Nasıldır?

Kediler genellikle insanlarla bağ kurarken zorlanır. Kendilerini bir kişiye ait hissetmek istemezler. Bu yüzden insanlara muhtaç olmak istemezler. O yüzden kendilerini rahat ve özgür hissettikleri alanda yaşamak isterler.

Kediler genellikle sosyal olmak isterler. Kedilerin mutlu olmalaır için arkadaş edinmeleri gerekir. Bu arkadaşlar bir kedi ya da bir insan olabilir.

Kısaca, eğer kediniz sizinle yaşamak istemiyorsa, gerginse ya da kendini güvende hissetmiyorsa ilk fırsatta evinizden kaçabilir ya da kendisine yeni bir aile veya arkadaş aramaya çıkabilir.

Kediler Arkadaşlarını Neye Göre Seçer?

Kediler yaşamak istedikleri yeri seçme konusunda oldukça başarılıdır. Ama kedinize ona güvende olduğunu hissettirebilir ve onunla ilgilenirseniz size ait olduklarını ve başka bir aileye ihtiyaç duymadığını fark edip sizinle birlikte rahat, mutlu bir yaşam sürecektir.

Bir kedi için en önemli kriterlerden biri ise beslenmedir. Kediniz için eğer doğru bir mama bulur ve doğru vakitlerde eksiksiz mamasını verirseniz, sizden başka biriyle yaşamayı düşünmeyecektir. Bununla birlikte dışarıdan gelecek tehditlerden korunan bir evde yaşamak kedinize çok cazip gelecektir.

Eğer kedinizin rahatlığını istiyorsanız ve sizinle birlikte huzurlu mutlu bir yaşam geçirsin istiyorsanız bu şartlar çok önemlidir:

  • Kedinizin evde rahatça dolaşmasına izin verinki kediniz özgür olduğunu hissettsin.
  • Kedinizlike birlikte zaman geçirin, onunla oyunlar oynayın.
  • Kedinizi asla cezalandırıp onlara kızmayın.
  • Mama ya da su kaplarını her zaman temizleyin.
  • İhtiyaç duyduğunda suya ve mamaya erişebildiğinden emin olun.

Kedinizi Eve Ve İnsanlara Alıştırmak

Kedi ya da kediler ile birlikte yaşıyor iseniz, kedinize ihtiyacı olan mama ve diğer ihtiyaçları sağladıktan sonra sizinle birlikte yaşamak onlara mantıklı gelecektir. Ama, kedinizle iletişim kurabilmeli ve onların ihtiyaçlarını karşılamasınız. Yoksa sizinle yaşamak istemezler.

Her kedinin genellikle insanlara davranışları farklıdır. O yüzden kedinizi iyi tanımanız oldukça önemlidir. Eğer kedinizle iletişim kuramıyorsanız sizinle yaşamaktan memnun değildir demektir.

Kedinizi severken dikkat etmeniz gereken noktalardan birisi de kedinizin beden dilini anlamak ve onlara saygı göstermektir. Yani kedinizine bir birey olduğunu göstermeniz gerekmektedir.

Ayrıyetten her bir kedinin farklı olduğunu ve genellikle sakin, sevecen canlılar olduğunu bilmelisiniz. Tabiki bazı yaşanan olaylardan dolayı sinirli ve agresif davranışlar göstermeleri gayet normaldir

Burada en önemli husus ise kedinizle ilgilenmeniz ve ona sevginizi göstermenizdir. Bu sayede kediniz ile aranızdaki bağ güçlenecek ve kediniz sizinle zaman geçirmekten oyun oynamaktan ve iletişim kurmaktan hoşlanacaktır.

Bununla birlikte kedinizle birlikte oyun oynamak ya da iletişim kurmak için hiçbir zaman ilk adımı siz atmayın. Çoğu zaman kedinizin sizi oyuna davet etmesini bekleyin. Eğer böyle bir durumla karşılaşırsanız kedinize ödül maması vererek kedinizi ilk adımı atması için teşvik etmiş olursunuz.

Yorum yapın