Kediler Yumurta Yiyebilir Mi? Kedilere Yumurta Verilir Mi?

Kediler yumurta yiyebilir mi? Evet kedilere yumurta verilebilir. Ancak verilecek olan yumurta kesinlikle çiğ olmamalıdır. Kedinizin sindirim problemleri varsa haşlanmış yumurta da verilebilir. Yumurtanın kabuğu robottan çekildikten sonra kediye kalsiyum takviyesi olarak tattırılmasında bir sakınca yoktur.

Bazı durumlarda yumurta zararlı olabilir. Bu yüzden miktarını ayarlamanız gerekmektedir. Şimdi sizlere yumurtanın faydalarını ve zararlarını anlatacağım.

Yumurtanın Kediler İçin Faydaları

Yumurta kedilerin ihtiyacı olan amino asit ve protein bakımından zengindir ve yumurtanın sindirilmesi de kolaydır. Yumurtadaki amino asit sayesinde kediler kaslarını koruyabilir ve yağlanma yaşamazlar. Bunun yanında yumurtanın içindeki kedilerin ihtiyacı olan vitaminler ve mineraller de bulunur. Faydalarıyla birlikte yumurta her öğün verildiği takdirde kediler için felaket olacaktır.

Yumurtanın Kediler İçin Zararları

Yumurta aşırı tüketilmediği takdirde zararlı değildir. Ancak aşırı tüketildiği takdirde sağlık sorunları yaratır. Bununla birlikte bazı kedilerin yumurta tüketmemesi gerekir. Bu yüzden de yumurta yemeden önce mutlaka veterinerize danışmanız doğru olacaktır.

Yumurtanın Zararlı Olduğu Durumlar

 • Aşırı tüketim: Yumurtanın yağ, kolesterol ve kalorisi oldukça yüksektir. Bu sebeple fazla tüketilmemesi gerekir. Aşırı tüketim sonucunda protein alımından dolayı böbrek hastalıkları yaşanabilir. Yumurta sadece destek besin olarak kullanılmalıdır.
 • Alerji: Bazı kedilerin yumurta alerjisi olabilir. Bunu anlamanız için kedinizin yumurta yemesi gerekmektedir. Bunun için ilk defa yumurta verdiğiniz zaman az miktarda vermelisiniz. Sonrasında öksürme, kaşıntı ve sindirim sorunu gibi belirtiler gösterip göstermediğini takip edin. Eğer bir belirti varsa yumurta vermeyin.
 • Tıbbı Durumlar: Böbrek hastalığı, obezite ve diğer sağlık problemleri olan kediler için yumurta sakıncalıdır. Kedinizin bir sağlık sorunu varsa yumurta vermeden önce veterine danışmanız önemlidir.

Kedilere Nasıl Yumurta Verilmelidir?

 1. Kedilere yumurta vermek için uygun şartları sağlamanız gerekir. Kedinize verdiğin yumurta oranı kedinizin beslenmesine yaşına ve sağlık durumuna göre farklılık gösterir.
 2. Kedilere ne kadar yumurta verilmeli: Kedinize bir yumurta vermek çok fazla olacaktır. Kedi için bir yumurta insan için 8 yumurta demektir. Bu yüzden kedinize yarım yumurta verebilirsiniz.
 3. Her gün yumurta yiyebilir mi?: Yumurta besin değerli olarak dengeli olmadığı için kedinize her gün yumurta vermeniz sakıncalıdır. Haftada en fazla bir kere verilmelidir.

Kediler Çiğ Yumurta Yer Mi?

Bazı kedi sahiplerine göre çiğ beslenme daha doğrudur, ama bu yanlış bir düşüncedir. Çünkü çiğ yumurta tüketilmesi enfeksiyon oluşmasına yol açar. Özellikle bağışıklık sistemi zayıf olan kediler için oldukça tehlikelidir. Bunlarla birlikte oluşan bakteriler de insanlara temas edebilir.

Çiğ yumurtanın diğer bir sorunu ise tüy ve cilt sağlığını etkilemesidir. Çiğ yumurtanın içeriğinde biotini emen protein bulunur. Dolayısıyla kedilere sadece haşlanmış yumurta verilmelidir.

Kediler Yumurta Yiyebilir Mi:

 • Evet kediler yumurta yiyebilir.
 • Verilecek yumurta kesinlikle çiğ olmamalıdır.
 • Sindirim problemleri varsa çırpılıp haşlanmış yumurta da kullanılabilir.
 • Yumurta kabuğunun robottan çekildikten sonra kediye kalsiyum destek olarak tattırılmasında sakınca yoktur.
 • Her gün mutlaka yumurta yedirilmesi kesinlikle söz konusu değildir.
 • Yumurta ve bunun gibi yararlı diğer besinlerden alacağı vitaminler, kedilerin mamalarında mevcuttur. O yüzden kaliteli bir mama seçimiyle tüm ev yemeklerine son verebilirsiniz.

Yorum yapın