Kedilerde Sosyalleşmek

Kedilerde sosyalleşmek, kedi sahibi olmak isteyen veya kediye sahip olan kişiler için önemli bir konudur. Sosyal hayata ve insanlara alışma konusunda becerileri bulunmayan kediler için sosyalleşme, insanlara ve hayata uyum konusunda olmazsa olmazdır. Ayrıca sosyalleşme, kedilerin kendilerine olan güvenin artmasına ve agresif davranışlarının azalmasına yol açmaktadır. Kedi sahibi iseniz veya kedi sahibi olmak istiyorsanız kedilerde sosyalleşme nedir, kedilerde sosyalleşme ne işe yarar ve kedilerde sosyal yaşamın önemi nedir konuları mutlaka gündeminizde olmalı.

Kedilerde Sosyalleşme Nedir?

Kedilerde sosyalleşmek, Kedilerin sosyal hayata katılması ve sosyal hayatta daha uyumlu olması, sosyalleşme kavramıyla açıklamaktadır. Kedilerin ilk dokuz hafta boyunca maruz kaldığı sosyalleşme türüne, doğuştan kazandığı kişilik özelliğine ve genetik yapısına göre kedilerde sosyalleşme süreci değişim göstermektedir. Her canlıda olduğu gibi kedilerde de özgüven ve davranışlar sosyalleşme kriterine göre şekillenmektedir.

Kediniz ile evde ve ev dışında geçirdiğiniz vakit, kedinize gösterdiğiniz davranış biçimi ve kediniz, siz ve diğer canlıların da dahil olduğu aktivitelerde geçirilen vakitler kedilerde sosyalleşmenin kalitesini belirlemektedir. Evde kediniz ile oyunlar oynamak, kediniz ile vücut teması kurmak, kedinizin diğer kediler ve insanlar ile vakit geçirmesini sağlamak kedinizin sosyal hayatını olumlu etkiler. İmkanınız var ise kedinizin bir arkadaş edinmesini sağlayabilir ve evde tek başına geçirdiği kalitesiz vakitleri ortadan kaldırabilirsiniz.

Kedilerde Sosyalleşme Ne İşe Yarar?

Kedilerin hayat kalitesini arttıran en önemli faktörlerden bir tanesi kedilerde sosyalleşme konusudur. İnsanlar gibi kediler de yalnız kalmayı sevmez ve sıcak ilişkiler kurmak isterler. Sosyalleşme konusunda şanslı olan kediler daha uysal ve sevecen olurlar. Sosyal bir kedinin doğasından gelen yırtıcı özelliği azalır ve sosyal kediler, yaşadıkları yerlere aidiyet duygusu kurarak insanlarla daha uyumlu davranmayı başarırlar.

Kedileri sosyalleştirmenin en önemli sonuçlarından bir tanesi de özgüvendir. Kendisine güveni olan kediniz size zarar vermeden birçok oyunu sizinle oynar ve sizinle arkadaş olmayı başarır. Ayrıca evinize gelen misafirleriniz ile samimi ilişkiler kurarak kendisini sevdirir ve insanlarla daha fazla oyun oynamak ister.

Kedilerde Sosyal Yaşamın Önemi

Sosyalleşme açısından kediler de insanlar gibidir ve sosyal yaşam kedilerin de hayatını doğrudan etkilemektedir. Sosyal yaşama sahip olan bireyin kendisine olan özgüveni yüksek olacaktır ve sosyal birey, başka canlılarla etkileşime açık olacaktır.

Kedilerde de sosyal yaşamın önemi insanlarda olduğu gibidir. Sahibi ile kaliteli zaman geçiren, sıcak ve samimi ilişki kuran, dış çevre ile ilişkileri olan kediler daha uysal, özgüvenli ve uyumlu olacaktır. Bu durum hem kedinin hem de sahibinin yaşam kalitesini artıracak ayrıca kedinin daha uzun süre yaşamasına olanak sağlayacaktır. Kedi sahibi iseniz veya kedi sahibi olmak istiyorsanız insanlarda olduğu kadar kedilerinin de sosyal bir varlık olduğu gerçeğini unutmamalısınız.

Yorum yapın