Kekik Çayının Faydaları

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Bilindiği üzere kullanılan ilaçların hepsinin mutlaka vücudumuzda bırakmış olduğu bir çok yan etki bulunmaktadır.

Doğada var olan tüm otların canlılar için yaratılmış olduğu aşikardır. Yaratılan tüm otlarında canlılara fayda sağladığı bilinmektedir. Kısacası tüm rahatsızlıklarımızın, tedavisi doğadaki otlar sayesinde giderilebilmektedir. Yapılan ilaçlarında kaynağına bakıldığında da, doğada bulunan otlara rastlanmaktadır.

Bitkiler tüm hastalıkları iyileştirebilecek, vitamin ve minerallerin hepsini barındırmaktadır. Tabi ki bitkileri sadece hasta olduğumuz zaman değil, hastalıkların önüne geçmek ve kalkan oluşturmak adına da sürekli kullanmamız gerekmektedir.

Şimdi asıl konumuz olan kekik çayının faydalarına gelelim. Geçtiğimiz günlerde İngiliz gazetelerine konu olan bir olayı, siz değerli okuyucularımıza aktarıyorum. Bristol şehrinde yaşayan bir bayanın 66 yaşına kadar hiç doktor yüzü görmediği haberini yapan İngiliz medyası, bayandan almış olduğu demeçte, şahsın hafta en az 3 kez kekik çayı içtiği bilgisini aldı. Tabi ki olayı sadece bir bayanın vermiş olduğu bilgiler ile değil de, bilim açısından da sizlere aktaracağız.

Kekik Çayının Faydaları

  • Yüksek miktarda antioksidan özelliğe sahiptir
  • Kemiklerin güçlenmesine katkı sağlar
  • Bilinen en büyük özelliği yaşlanma süresini azalttığıdır
  • Düzenli tüketilmesi cilt sağlığını korur ve ciltte oluşacak sarkmaları önler
  • Soğuk algınlığına karşı koruyucudur
  • Sindirim problemlerini ortadan kaldırır
  • Sindirim sistemini düzene sokar.

Mucizevi Kekik Çayının Hazırlanışı

Bu mucizevi çayın hazırlanışı oldukça basittir. Gerekli olan sadece kekik ve sudur. Kaynamış suyun içerisine, kurutulmuş kekik veya taze kekik atılarak demlemeye bırakılır. 3 su bardağı için önerilen miktar 1 çorba kaşığı kurutulmuş kekik tir.

Ortalama 10 dakika demlendikten sonra, tüketmeye hazır hale gelir. Dilerseniz bardağınıza aldığınızda, 1 tatlı kaşığı bal ekleyebilirsiniz. Bu karışım hafta 3 gün düzenli olarak tüketildiğinde, bir çok rahatsızlığa şifa olarak gelecektir.

Yorum yapın