Kendi Google Haritanızı Tasarlayın

Özel haritalar oluşturmanın en kolay yollarından biri Google Web Haritalarıdır. Nasıl mı? maps.google.com adresine giriniz ve “yerlerim” sekmesi altında “Harita Oluştur” u tıklayınız. Arama yaparak ya da “yer işareti ekle” ikonunu kullanarak yerinizi belirleyin ve “kaydet” butonuyla kayıt işlemini gerçekleştirin. Bu işlemi harita da göstermek istediğiniz bütün yerler için tekrarlayabilirsiniz.

Yerlerinizi belirledikten sonra “yer işareti ekle” me aracı ile işaretlediğiniz yere tıklayarak “ zengin metin” sekmesini kullanarak location pininize resim, metin açıklaması ya da video gibi bireysel işlemlerde yapabilirsiniz.

Google Haritalarındaki “yerlerim” sekmesi bir yön haritası oluşturmak içinde kullanılabilir. Bu durumda “çizgi çizme” aracı ile gitmek istediğiniz yere kadar çizgi çizmeniz yeterli. Çizimi bitirmek için çift tıklamanız yeterli olacaktır.

Daha İyi Yol Haritaları Oluşturma

Eğer akıllı bir telefona sahipseniz, farklı zamanlarda bulunduğunuz yerler de my tracks (android) uygulamaları gibi GPS kayıt yapan uygulamaları da kullanabilirsiniz. Daha sonra bulunduğunuz bu noktaları bir harita üzerinde birleştirerek yol haritanızı belirleyebilirsiniz.

Yön haritanızı çizebileceğiniz diğer bir seçenek ise QuikMaps te mevcut. Bunu da deneyebilirsiniz.

Google Haritanıza Animasyon Eklemek

Eğer haritanıza animasyon eklemek isterseniz tek yapmanız gereken Animaps ‘e bir bakmanız. Animaps ile haritanız üzerinde önceden belirlenmiş bir yol boyunca hareket eden bir animasyon yapabilirsiniz.

Gelişmiş Kullanıcılar İçin Google Haritası Oluşturma

Gelişmiş kullanıcılar, harita URL’lerin de ki birkaç parametre değişikli ile Google Map’si basitçe özelleştirebilirler. Birkaç örnekle Google Map tarafından desteklenen parametre listelerine “the static Map Api” den ulaşabilirsiniz.

Yorum yapın