Kene Isırması ve Etkileri

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Yaz aylarında önlem alınmadığında kene ısırmalarına maruz kalanlar kırım Kongo kanamalı ateşi ile karşı karşıya kalıyor. Kene ısırmasının belirtileri ve kene ısırması tedavisi ile ilgili olarak Memorial Şişli Hastanesi Klinik Laboratuvarlar Koordinatörü ve Enfeksiyon Hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Kenan Keskin tavsiyelerde bulunuyor.

Kırım – Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığında Risk Grupları

Keneler, küçükbaş hayvanların kanını emerek insanlara ve büyükbaş hayvanlara bulaştırır. Hayvanlarda belirsiz enfeksiyonlara insanlarda da ciddi hastalıklara yol açar.

Kırsal kesimde yaşayıp hayvanlarla ilişkisi olanlar keneler ile bulaşan kırım Kongo kanamalı hastalığın tehlikesi altındadır.

Veteriner, avcı, kasap, çiftçi ve et kesimi ile uğraşanlar, doktor, hemşire, laboratuvar çalışanları da kene ısırılmalarına maruz
kalabilecek yüksek riskli kişilerdir.

Hastalıktan şüphe edilen kişiler 14 gün boyunca izlenmelidir.

Kene Isırması ve Kırım Kongo Kanama Ateşi Belirtileri

İştahsızlık, yüksek ateş, baş ağrısı, kas ağrısı belirtileri kene ısırmasının belirtileridir. 2 günlük kuluçka sürecinden sonra açığa çıkar. Gözlerde ve yüzde kızarıklık, göğüste noktasal kanamalar, cilt altı ve burun kanamaları, dışkıda ve idrarda kan ile kene ısırığının belirtileri kesinleşmiş olur.

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi’nin İleri Derece Etkileri Nelerdir?

Hastalığın 5. Gününden sonra ciddi karaciğer, böbrek ve akciğer yetmezliği ile sinir sistemi bozuklukları gelişmesi muhtemeldir. 2. Haftada bu yetmezliklerden veya DIC yüzünden ölüm yaşanabilir.

Kene Isırması ve Kırım Kongo Kanamalı Ateşi’nin Tedavisi

Tedavisi hastanelerde ilaç ile yapılır. Tedavi girişimleri içerisinde sıvı ve elektrolit dengesinin korunması, pıhtılaşmanın giderilmesi, beslenmenin sağlanması ve ateşin kontrol altına alınması yer almaktadır. İyileşme süreci 10 gün ile 4 hafta arasında değişebilmektedir.

Kene Isırmasına Karşı Alınacak Önlemler

Kene ısırmasından korunmak için kene olma ihtimali yüksek yerlerde açık kıyafetler ile gezilmemelidir. Hayvanlar ile gereksiz temas kurulmamalıdır. Hayvan barınaklarında çıplak ayaklarla gezilmemeli, açık renkli kıyafetler tercih edilmemelidir. Kene çıkarılırken bir çivi çıkarır gibi sağa sola oynatarak çıkarılmalıdır. Ağız kısmı kesinlikle koparılmamalı ve ezilmemelidir. Üzerine kimyasal dökülmemeli, kibritle yakılmamalıdır. Bir uzmandan yardım almak en mantıklısıdır.

Ormanlık alanlarda çalışanlar paçalarını çorap içine sokarak keneden kurtulabilir. Kene ilaçları kullanılarak da kenelerin ısırması engellenebilir. Kene ilaçları hayvanlara da uygulanabilmektedir. Hastalığı kapmış olan insanlarla temas edilmemelidir. Kırım Kongo kanamalı ateşi insandan insana da bulaşabilir. Isırıldığından şüphelenilen eşyalar, vücut sıvıları, cesetlerin dezenfekte edilmesi gerekir. Kirli yüzeyler için de dezenfekte işlemi uygulanmalıdır. En hızlı yöntem çamaşır suyu kullanmaktır.

Laboratuvarlara gönderilen örnekler belli koruma yöntemleri izlenerek titizlikle laboratuvara ulaştırılmalıdır.

Yorum yapın