Kil Maskesi Nedir? Nasıl Yapılır?

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Derinin yapısıyla en iyi uyum sağlayan bir madde olan kil, cilt bakımı ürünleri arasında özellikle sivilce, akne, siyah nokta sıkıntısı yaşayan problemli ciltlere sahip olanların vazgeçilmezidir. 2-6 ay arası düzenli kullanımda siyah noktaları azaltarak cildi pürüzsüzleştiren kil maskeleri, içerisinde bulunan doğal mineraller sayesinde cilt üzerinde işini iyi yapan mükemmel cilt bakım uygulamalarından biridir. Kil, ciltteki kimyasal maddeler ve ağır metalleri bir mıknatıs gibi çeker ve hücrelere oksijen taşınmasını sağlar. Magnezyum, silis ve kalsiyum açısından zengin olan kil ayrıca doğal mineraller içeren yağlarla birleştirilip maske haline getirildiğinde cildi derinlemesine temizleyerek nemlendirir ve kusurları bir daha geri gelmemek üzere tedavi eder. Gelin evde kolaylıkla hazırlayabileceğiniz bu maskelerin tariflerine ve cildinizdeki hangi kusurlar üzerine çalıştığına bir bakalım.

Sivilce Karşıtı Kil Maskesi

  • 1 kase kil
  • 5 damla çay ağacı yağı
  • Kaynamış soğutulmuş su
  • 1 kase yulaf unu

Kili ve yulaf ununu metal olmayan bir kapta karıştırın. Yeteri kadar suyu yavaş yavaş maskeniz macun kıvamına gelecek şekilde ekleyin. 5 damla çay ağacı yağını ekleyin. Yüzünüze uygulayın ve 15 dakika bekleyin. Ilık su ve yıkama bezi yardımıyla yüzünüzü durulayın.

Yulaf unu içeriği sayesinde cilt lekelerini gidermekte, cildi derinlemesine temizlemekte ve gençleştirmekte kullanılır. Hassas ciltler de dahil olmak üzere tüm cilt tiplerine uygundur. Çay ağacı yağı, antiseptik özelliği sayesinde cildin sivilce ve aknelerden arındırılmasına büyük ölçüde yardımcı olur.

Yoğurtlu Yatıştırıcı Kil Maskesi:

  • 1 kase yoğurt
  • 1 kase kil

Kili ve yoğurdu metal olmayan bir kasede karıştırın. Yüzünüze uygulayın, 15 dakika bekleyin ve ılık suyla durulayın. Yoğurt içeriğinde bulunan laktik asit sayesinde gözeneklerin sıkılışmasına yardımcı olan doğal bir çözümdür. Aynı zamanda mantar karşıtı ve anti bakteriyel yapısıyla leke oluşumunu önlemeye yardımcıdır.

Sivilce Karşıtı Ballı Kil Maskesi

  • 1 kaseden az bal
  • 1 kase kil
  • Su

Balı ve kili metal olmayan bir kapta karıştırın, önceden kaynatılıp soğutulmuş suyu macun kıvamına gelinceye kadar ekleyin. Cildinize uygulayıp 15 dakika bekleyin ve ılık su ile durulayın.

Bal anti bakteriyel ve antioksidan özelliklere sahip olması sebebiyle cildi besler ve deride akne önleyici bir koruma kalkanı oluşturur. Aynı zamanda gözenekleri açar ve oksijen taşınımını sağlar.

Yorum yapın