Kil Nedir? Cilde Faydaları Nelerdir?

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Toprağın altında pek çok yararlı maddelerce zengin olan kil maddesi içerisinde yüksek oranda mineral bulundurmaktadır. Kil, toprağın altında lavların etkisiyle oluşan rengi ile diğer toprak çeşitlerinden ayrılan bir maddedir. Kil, bu anlamda yerin altında zengin mineralleri bünyesinde taşıdığı için insan cildine sayısız faydaları bulunmaktadır. Kilin cilde olan faydaları hakkında geniş bir biçimde bu konuda açıklama yapmaya çalışacağız. Kilin cilde olan pek çok faydasından dolayı kil maskesi cilt bakım ürünü olarak doğal ürün olarak kullanılmaktadır. Cilt bakım ürünü olarak tercih edilen kil maskesi ile sağlıklı bir cilde sahip olmanız mümkündür. Maskemizden bahsetmeden önce kilin faydalarından bahsetmeye çalışalım.

Kilin Cilde Olan Faydaları

Pek çok zengin minerallerle dolu olan kilin cilde olan faydaları şu şekilde özetlenebilir;

  • Kil ciltte yer alan akne oluşumuna karşı koruyucu kalkan görevi görür. Kil ile ciltte akne oluşumundan kurtulabilirsiniz.
  • Kil, ciltteki gözeneklerin kirlerden arındırılarak cildin sıkı bir yapıya sahip olmasına yarar.
  • Kil, ciltte yer alan fazla yağı alarak cildinizin yağ dengesinin düzenlenmesinde yardımcı olur.
  • Kil, ciltte yer alan ölü maddeleri cildimizden arındırarak cildimizin daha pürüzsüz bir hal almasına yardımcı olur.
  • Kil ile cildimizde güneşten kaynaklanan koyu renkli lekelerin açılması sağlanabilir. Güneşli zamanlarda insan cildi güneşe maruz kaldığından cildi koyu bir renk alabilir. Kil sayesinde bu koyuluk giderilebilir.

Kil Maskesiyle Cildiniz Yenilensin

Kil maskesi yaparak cildinizin saf, tertemiz ve pürüzsüz bir hal almasını sağlayabilirsiniz. Özellikle beyaz kil maskesi cildinizin kirlerden ve zararlı toksinlerden arındırılarak cildinizin daha pürüzsüz ve canlı bir görünümde olmasını sağlayabilir. Beyaz kil maskesiyle gözenekleriniz seri bir şekilde açılma sağlayabilir.

Kil maskesi yapımı için ihtiyacınız olan kil ve sudur. Kil ve su karıştırılarak bebek maması kıvamına getirilir. Uykuya geçmeden en az bir saat önce maskenizi hazırlayıp yüzünüze güzelce yedirin. Bu şekilde 20 dakika bekletin ve sonra yüzünüzü yıkayın. Kil maskesi yağlı ve karma cilt yapısında olan kişiler için 2 haftada bir, diğer cilt tipleri için haftada 1 kez uygulanabilir.

Yorum yapın