Kilo Aldıran Yiyecekler ve İçecekler

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Kalori alımları, vücudun hayati işlevlerini yerine getirmek için gereksindiği miktardan daha fazla olursa kilo alabilirler. Kilo almak için yapılan bir diyet yoğun kalorili gıdalar içermelidir çünkü bu kilo aldırıcı gıdalar toplam kalori alımını artırmada yardımcı olabilir. Kilo almak istiyorsanız kilo almanıza yardımcı besinleri tüketerek kilo alabilirsiniz fakat bu besinleri gelişi güzel tüketirseniz kilo alacağım derken sağlığınızdan da olabilirsiniz. Bilinçli tüketilirse düzenli ve dengeli diyet programıyla sağlıklı bir şekilde kilo alabilirsiniz.

Kilo almak için tüketebileceğiniz önemli gıdalara örnek: Yulaf ezmesi, kepekli ekmek, mısır, simit, granola, kepekli makarna, hindi ve tavuk, baklagiller, tofu, patates, tatlı patates, avokado, yer fıstığı, soya ve soya ürünleri, fıstık ezmesi, brokoli, bezelye gibi sebzeler, çilek ve diğer meyveler.

Hayvansal Yağlar: Balık ve et yağları yüksek miktarda kolesterol içerir fakat aynı zamanda kolesterol bakımından zengin olduğu için dikkatli tüketilmelidir. Örneğin 100 gram tereyağı yaklaşık 900 kalori, 100 gram balık yağı 910 kalori içerir.

Bitkisel Yağlar: Bitkisel yağlar (palmiye, zeytinyağı, fıstık yağı, soya yağı, kanola yağı) yüksel kalorili besinler arasındadır. 100 gram bitkisel yağ yaklaşık 900 kalori içerir. Hidrojene edilmemiş doğal yağlar dengeli ve hafta içine dağıtılarak tüketilmelidir.

Kuruyemişler: Badem, fıstık gibi kuruyemişler sağlıklı yağ asitleri, protein ve kalori bakımından zengindir. 1 avuç badem (18 gr) 161 kaloridir ve bu kalorinin 25’i karbonhidrattan, 116’sı yağdan ve 21’i proteinden gelmektedir.

Fıstık Ezmesi: 100 gram fıstık ezmesinde yaklaşık 600 kalori vardır. 1 yemek kaşığı fıstık ezmesinde 100 kalori bulunur.

Siyah Çikolata: %50-70 arası kakaodan üretilen siyah çikolata (bitter) hem kalori bakımından zengindir hem de antioksidandır.

Peynir: Protein ve kalsiyum içeren peynir kilo aldıran yiyecekler arasında sayılabilir. Yağ oranı yüksek olduğundan dikkatli tüketilmesi gereken besinlerden arasındadır.

Tahin: 100 gram tahinde 595 kalori vardır. En Sağlıklı Kilo Aldıran Gıdalar

Kırmızı Et: Kırmızı et, en zengin protein kaynaklarından biridir. Proteinleriyle birlikte, birçok önemli vitamin ve mineral de içerir. Son derece zayıf insanların kilo alması ve kas kütlesi kazanması için yararlı olabilir. Yağsız sığır eti özellikle bu amaç için uygun olabilir.

Yumurta: Yumurtanın diğer bir önemli besleyici protein kaynağı olduğundan bahsetmeye gerek bile yoktur. Yumurta, proteinden başka A, D ve E vitaminleri gibi önemli besinleri de içerir. Tüm bunlar yumurtayı iyi kilo aldıran yiyeceklerden biri yapıyor.

Kahverengi Pirinç: Kahverengi pirinç sağlıklı bir karbonhidrat kaynağıdır. Kahverengi pirinç, tam tahıllı bir gıdadır ve beyaz pirinçten daha besleyicidir. Karbonhidrat ve proteinle birlikte vitaminler, özellikle B vitaminleri, demir ve magnezyum gibi mineraller içerir.

Kuru Yemiş: Kaju, fıstık, ceviz, badem gibi kuru yemişler protein, lif, tekli ve çoklu doymamış yağ asitleri gibi sağlıklı yağlar bakımından zengindir. Ayrıca yüksek kalori içerir. Bu yüzden zayıf insanlar, sağlıklı yağları yeterli miktarda alabilir ve kilo alma diyetlerine birkaç kuru yemiş dahil ederek kalori alımını artırabilirler.

Balık Yağı: Balık yağı omega-3 yağ asitleri açısından zengindir. Omega-3 esansiyel yağ asitleri, sağlıklı bir şekilde  iltihaplanmayı azaltmak ve kilo almak için yardımcı olabilir. İyi birer omega-3 esansiyel yağ asidi kaynağı olarak kabul edilen balıklar somon, ton balığı, uskumru, morina ve alabalıktır. Bunlar iyi kilo aldıran gıdalardan bazıları olarak kabul edilmektedir.

Sağlıklı Yağlar: Diyetinize sağlıklı yağlar eklemek, kilo almak için en etkili yollardan biridir. Sağlıklı yağlara örnek olarak sızma zeytinyağı ve kanola yağı sayılabilir. Bu yağlar tekli ve çoklu doymamış yağlar ve omega-3 yağ asitleri bakımından zengindir.

Keten Tohumu: Keten tohumu sindirim sistemi sağlığı için gerekli olan besleyici lifler bakımından en önemli kaynaklardan biridir. Aynı zamanda protein açısından zengindir ve omega-3 yağ asitleri içerir.

Az Yağlı Süt Ürünleri: Süt, peynir ve yoğurt gibi az yağlı süt ürünleri, gerekli proteini almak için gayet yararlıdır. Yoğurt, kilo almak için çok önemli olan sindirim sistemi sağlığını artırabilen dost bakteriler içerir.

Kinoa: Kinoa en besleyici tahıllardan biri olarak kabul edilir. Kinoa’daki protein ve lif içeriği birçok hububatta olduğundan daha yüksektir. Kinoa protein, vitamin ve mineral deposudur. Sağlıklı bir diyete dahil edebileceğiniz, sağlıklı kilo almak için tüketebileceğiniz yiyeceklerden biridir.

Kalori Oranı Yüksek İçecekler

Kola, gazoz, şekerli çay, kremalı kahve, milkshake, muzlu ve ballı süt, üzüm, yaban mersini, ananas, elma, portakal, armut, avokado, kayısı ve vişne suları, kakaolu içecekler, limonata ve meyveli şerbetlerin kalorisi oldukça yüksektir.

Meyve Suyu: Meyve suları yoğun karbonhidrat içeren başka bir kaynaktır ve bu yüzden kilo almaya çalışırken herkes için harika bir besindir. Kola veya soda gibi sağlıksız içecekler yerine meyve suyunu tercih edebilirsiniz. Meyve suları aynı zamanda yüksek kalori içerir ve kilo almak için bir yardımcı olabilir. Evet kilo aldıran gıdaları sizlere paylaştık şimdi yapmanız gereken bu besinleri doğru, dengeli ve düzenli şekilde tüketmenizdir. Meyve sularının içinde yer alan kalori kilo almak isteyenler için kaçırılmayacak bir fırsattır. Kilo almak için özelliklede tamamen doğal olanları tercih edilmelidir. Kilo almamak
derdindeyseniz doğal olanlardan uzak durun.

Milkshake: Kilo aldıran besinlerin bir araya toplanmasıyla oluşturulan milkshake içeceği süt, dondurma ve yoğurttan oluşur. Tam bir kalori bombası olan milkshake evde hazırlanarak doğal bir şekilde tüketilmelidir. Kilo almak istemiyorsanız milkshakeden uzak durun.

Krema Aromalı Kahve: Kahvenizi kremalı olarak içerseniz normal alacağınız kaloriyi 3 katına çıkarmış olursunuz. Kremalı kahvenizi bir gün içinde bir defa tüketebilirsiniz. Kilo almak istemeyenler kahvelerine şeker bile atmamalıdır.

Ayran: Ayranın vücudun dengesini sağladığı gerçeğinin yanı sıra kilo almaya da yardım ettiği belirtilmektedir. Düzenli ayran içtiğinizde vücudunuza belli miktar kalori depolamış olacaksınız.

Süt: Süt ve süt ürünlerinin kilo aldırdığını herkes bilir. Sadece süt içmenin vücuda vitamin sağladığını ve kilo almaya yardımcı olduğunu bilmeyen yoktur. Sütü her gün içmemeye özen gösterin. Vücuttaki demir depolarını boşaltabilir. Bunun yerine bazı günlerde süt tüketebilirsiniz.

Yorum yapın