Kırışıklıkları Yumuşatma Veya Giderme Yolları Nedir?

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Kırışıklıklar esas olarak yüz, boyun, ellerin sırtları ve önkolların üst kısımları dahil olmak üzere vücudun en fazla güneşe maruz kalan bölgelerinde görülür.

Kırışıklıklar iki kategoriye ayrılır: ince, yüzey çizgileri ve daha derin oluklar. Senin Eğer kırışıklıklar sizi rahatsız ya da ilk etapta bunları önlemek için arıyorsanız, seçenekleriniz var.

Kırışıklıkların Nedenleri

Kırışmayı destekleyen faktörler şunlardır:

Sigara içmek Cilt tipi (açık renkli tenli ve mavi gözlü insanlar güneş hasarına karşı daha hassastır ) Kalıtım (bazı aileler daha fazla kırışır) güneşe maruz kalma. Tüm bu faktörleri kontrol edemeseniz de, ikisi hakkında bir şeyler yapabilirsiniz: Güneşe maruz kalmanızı en aza indirin ve sigara içmeyin.

Kırışıklık Tedavileri

Kırışıklıkların görünümünü en aza indirmenin ve hatta bunları kaldırmanın birkaç yolu vardır .

Retinoidler

( tretinoin , Altreno, Retin-A, Renova ) . Tıbbi tedaviler arasında, düzensiz pigmentasyon, pürüzlülük ve kırışıklık gibi yaşlanma belirtilerini iyileştirmenin en kanıtlanmış ve etkili yolu budur. İlk başta, bu ilaçlar kızarıklığa ve soyulmaya neden olabilir. Bu hoş olmasa da, peeling durduğunda iyileşme olur.

Alfa-hidroksi asitler

Bunlar “meyve asitleri” olarak adlandırılır ve glikolik ve laktik asidi içerir . Bu meyve asitlerini içeren müstahzarlar oldukça güvenlidir ve hafif ve geçici tahrişe neden olmaz. Bununla birlikte, ürettikleri gelişme nispeten daha incedir.

Antioksidanlar

Bunlar A, C ve E vitaminlerinin yanı sıra beta-karoten içerir. Antioksidanları olan ürünler biraz güneş koruması sağlayabilir (yine de güneş koruyucu kullanmalısınız ) ve kırışıklıkları hafifçe iyileştirebilir.

Nemlendiriciler

Bunlar geçici olarak kırışıklıkların daha az fark edilmesini sağlayabilir. Reklamlar genellikle “ince çizgilerin görünümünü azalttığını” söyler. Ancak bu çizgileri kalıcı olarak ortadan kaldırmazlar.

Glikolik asit kabukları

Bu yüzeysel kabuklar ince kırışıklıkların yoğunluğunda çok küçük bir fark yaratabilir.Daha derin kabuklar. Bu kabuklar fenol, salisilik asit , TCA ve trikloroasetik asit gibi bileşenleri kullanır ve cilde biraz daha derine nüfuz eder. Bu daha derin kabuklar, ince çizgileri düzeltmek için daha iyi bir iş çıkarır. Bununla birlikte, genel olarak, kabuk ne kadar derin olursa, yara izi ve cilt rengindeki değişiklikler gibi yan etki şansı o kadar artar. Bu tür kabuklar rahatsız edici olabilir, bu yüzden önceden ne bekleyeceğinizi sorun.

Dermabrazyon

Bu prosedür cildi “zımparalar”. Dermabrazyon büyük bir fark yaratabilirprofesyonelin beceri ve deneyimine büyük ölçüde bağlı olarak. Yara izi ve cilt renginde kalıcı değişiklikler dahil olmak üzere yan etkiler de mümkündür.

Lazer yenileme

Doktorlar, cildindolmasını sağlayan kolajen üretimini teşvik etmek için lazerleri kullanabilirler. Farklı lazer tipleri vardır ve doktorunuza kaç tedaviye ihtiyacınız olacağını, cildinizin iyileşmesi için ne kadar “kesinti süresi” ve riskleri hakkında bilgi vermelisiniz.

Plastik cerrahi

Yüz germe , kaş kaldırma ve diğer kozmetik ameliyatlar bazı insanlara yardımcı olur. Diğerleri için daha küçük prosedürler yeterlidir. Ne yapmak istediğinize karar vermeden önce doktorunuzla konuşun.

Ultrason tedavisi

FDA, yüz, boyun ve çenedeki cildi kaldırmak ve sıkmak için invaziv olmayan bir teknikte ultrason kullanan Ultherapy adlı bir tekniği onayladı. Göğüs bölgesindeki kırışıklıklarda da kullanılabilir.

Enjeksiyonlar

Botox dahil olmak üzere bazı enjeksiyonlar, alın üzerinde “kaşlarını çatlak” oluşturan kasları, göz çevresindeki ince çizgileri ve diğer kırışıklıkları gevşetir. İyileşme birkaç ay sürer ve iyileşmeyi sürdürmek için tekrarlanmalıdır. Diğerleri kırışıklık dolgularıdır . Sadece bir doktordan enjeksiyon almalısınız.

Kozmetik bir prosedür yapmayı düşünüyorsanız, deneyimli doktorlara danışın. Onlara hedeflerinizi söyleyin ve riskler, faydalar ve maliyetler hakkında sorular sorun.

Yorum yapın