Kırmızı Et, Beyaz Et Kalori ve Besin Değerleri

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Et insanın ve omurgalı hayvanların kemik ile deri arasında kalan yumuşak olan kısımdır. Yağlar bağlayıcı dokular ve kaslardan meydana gelmektedir. Hayvan etlerinde protein, karbonhidrat ve yağ gibi üç ana besin bulunur.

İnsanların mutlaka tüketmesi gereken besin değeri yüksek, vücuda birçok faydası olan ana besinlerden birisidir.

Kırmızı Et Besin Değeri

Kırmızı et denilince dana, kuzu ve diğer sığır türleri akıllara gelir. İçerisinde B12, demir, potasyum, çinko açısından oldukça zengindir. Yağsız dana eti seçildiğinde hem diyet açısından hem de sağlık açısından uygundur ve insan vücudu için gerekli olan protein ve vitamin açısından zengindir.

Kırmızı etin çeşidi içinde yer alan koyun eti, dana etine göre daha yağlı olduğu için enerji açısından da yüksektir. Bu yüzden fazla kilosu olan obezite hastaları, kalp damar hastaları, yüksek kolesterol hastaları koyun etini tüketmemeleri önerilir. Kolesterol ise dana etinde koyun etinden fazla olup 100 gr dana 90 mg kolesterol vardır ve bu oran koyun etinde 70 mg’dir.

Az yağlı koyun eti, dana etine göre fazla doymuş ve doymamış yağ içerir. Protein açısından da dana eti koyun etinden fazladır. Bu yüzden dana eti hamile kadınlar, ergenlik ve gelişme çağında olan çocuklar, menopoz dönemindeki kadınlar, demir eksikliği olanlar ve sporcuların vücudun gelişimleri için kullanması gereken ettir. Bunun sebebi dana etinde kuzu etine göre daha fazla kalsiyum, fosfor, sodyum, fosfor içermesidir.

Kırmızı ve Beyaz Etin Kalori Değeri

  • 100 gr dana eti 150 kalori
  • 100 gr kuzu eti 250 kalori
  • 100 gr derisiz tavuk eti 120 kalori
  • 100 gr hindi eti 146 kalori

Beyaz Etin Besin Değeri

Beyaz et olarak genellikle tavuk eti akıllara gelir fakat hindi eti de beyaz et sınıfına girer. Tavuk etinin pişmiş ya da pişmemiş olarak besin değeri değişmektedir. Tavuk etinin yağ oranı düşük olduğu için diyet yapanlar ve spor yapanlar için idealdir. Tavuğu but, göğse göre kalori değeri değişmektedir ve derili bir tavuğu üstelik kızartıldığı zaman kalorisi tavan yapmaktadır.

Tavuğun but kısmı göğüs kısmına göre daha yağlıdır ve haşlanınca yağ oranı azalmaktadır. Kolesterol yönünden de düşük olduğu için kolesterol hastaları kolaylıkla tüketebilir. İçeriğinde bulunan potasyum kalp atışını düzenler, beynin daha iyi çalışmasını sağlar ve yaşlanmaya engel olur.

A vitamini sayesinde göz sağlığı, cilt, diş, kemik sağlığın iyi gelirken enfeksiyonlara karşı korur. Sodyum ise kas ve sinir fonksiyonların iyi çalışmasına ve kandaki PH değerinin korunmasına yardımcı olur. Kan basıncının azaltıp damarların ve kalbin yaşlanmasını azaltır.

Yorum yapın