Kırmızı Etin Faydaları? Kırmızı Etin Zararları Nelerdir?

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Kırmızı etin sağlık açısından faydaları olduğu gibi zararları da mevcuttur özellikle kalp gibi hayati organlarımıza aşırı tüketimi yük olmaktadır. Kırmızı et tüketirken dikkat edilecek noktalar ise yağsız ve bir porsiyondan fazla tüketilmemesi yönündedir. Yazımı hazırlarken düşündüm kırmızı et besin değeri yüksek olan ve fiyatının da yüksek olması bir çok kişinin de nadir tükettiği önemli besin kaynaklarımızdan olduğunu düşünürken aklıma birde kırmızı etin faydaları ve zararları hakkında ne gibi etkileri olacağı geldiği için araştırmalarımda kırmızı et tüketirken nelere dikkat etmemiz gerektiği, kırmızı et nasıl tüketilmeli, faydaları ve zararları hakkında bir çok bilgiye ulaştım. Ulaşmış olduğum bilgileri sizlere kısaca özetleyeceğim şimdi bakalım kırmızı et hakkında edinmiş olduğum bilgilere.

Hayatımızda önemli yere sahip bir çok kişinin vazgeçilmez besin kaynağı kırmızı et olduğu özelliklede şehir hayatından uzak bölgelerde tüketimi fazladır.

Kırmızı etin faydaları ise kısaca şunlardır; İnsan sağlığı için et mutlaka tüketilmesi gereken besindir. Protein ihtiyacının büyük bölümünü et karşılamaktadır. Kan yapıcı özelliği sayesinde et vücudun kan ihtiyacını karşılar bu sayede kansızlık gibi sorunlar önlenmiş olur. Etin zihinsel gelişime katkı sağladığı araştırmalar sonucu bazı verilerde kırmızı etle beslenen kişilerin çevik ve zeki olduğu ortaya çıkmıştır. Et içerisinde barınan vitaminlerin insanların ana vitaminlere ihtiyacını giderdiği ve et yiyen kişilerin diri ve daha canlı olduğu ortaya çıkmıştır. Kısaca özetlersek kırmızı etle beslenen insanlar sağlık ve hastalıklara karşı vücutları daha dirençlidir.

Evet bu kadar faydası olan kırmızı etin zararları var mıdır tabi ki de vardır mutlaka nasıl tüketileceğini bilmek gerekir.

Kırmızı etin zararları ise kısaca şunlardır; Vücut için ağır ve yağlı besinler midenin hızlı çalışmasını sağlar hızlı çalışan mide, bağırsak ve kardiyovasküler sisteminin yükü daha çok artar bu nedenle kan akımı yoğunlaşır. Kan akışının artması ise kalbi olumsuz etkiler, kalp daha kuvvetli ve hızlı kasılmalar yapmak zorunda kalır. Kalp daha hızlı ve kuvvetli kasılmalara maruz kaldığında normalinden daha çok yorulur ayrıca kalp damarlarında tıkanıklık veya darlık olan kişilerde kalp krizi riski artar. Göğüs ağrıları, fenalık hissi, yüksek kolesterol ve en kötüsü de kalp krizi diyebiliriz. Aşırı kırmızı et tüketimi sonucu kalp damar hastalıkları ön plana çıkmaktadır. Peki kırmızı et nasıl tüketilmelidir; Uzmanlar fazla miktarda et tüketimi yapanları uyarıyor. Et tüketirken en fazla bir porsiyon tüketmeleri ayrıca işlenmemiş ve yağsız et tüketilmesi gerektiğinin altını çizmekteler.

Yorum yapın