Kış Depresyonundan Nasıl Kurtuluruz?

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Mevsimsel geçişler özellikleri itibari ile kişilere olumlu ya da olumsuz şekilde etkilenmeler oluşturur. Özellikle kış mevsimlerinde bu etkilenmeler artış gösterir. Çünkü artık günler kısalmıştır, gün ışığı azalmıştır, soğuk havadan dolayı ya evde ya da kapalı ortamlarda bulunma zorunluluğu kişilerin psikolojilerini olumsuz etkilemeye başlayan faktörlerdir.

Mevsimsel depresyon sonbahar ve kış aylarında ortaya çıkar ve ilkbahar dönemlerinde de sona erer. Bu dönemde gösterilen depresif hareketler de depresyon bozuklukları olarak adlandırılır. Bu depresyon hali içerisinde aynı zamanda aşırı yorgunluk durumları, devamlı uyuma isteği, iştah ve beraberinde kilo artışı dikkat çeker.

Depresyon Belirtileri Nelerdir?

Başlıca depresyon belirtileri, mutsuzluk, ümitsizlik ve isteksizlik durumları, kendini değersiz hissetme, uykusuzluk ya da çok uyuma halleri, çok çabuk yorulma, karbonhidratlı yiyeceklere doğru yönelme, sinirlilik hali, karamsarlık başlıca belirtilerdir.

Depresyonla Birlikte Hangi Sorunlar Görülür?

Depresyonla birlikte alkol tüketimi de hızlanmaya başlar. Bu da kısır döngünün artmasına sebep olur. Sıkıntılar ve ruhsal bunalımlar için alkolle bastırma durumu arttıkça depresyon belirtileri çok daha derinleşir. Hatta intihar meyilli bile olunabilir.

  1. Yataktan yorgun kalkmak, isteksizlik halleri kış depresyonu belirtisidir.
  2. Kış depresyonu kişisel önlemlerle aşılamayacak derecede ise mutlaka destek alınmalıdır.
  3. Mevsimsel depresyon her 10 kişiden 3 ünde görülme oranındadır.
  4. Sinirlilik hali, aşırı yemek yeme kış depresyonu halidir.
  5. Kadınlarda erkeklere oranla daha sık görülür.

Kış depresyonu tanısının bir kişiye konulabilmesi için bu durumun en az 2 yıl yaşanmışlığının olması gereklidir. Genel olarak her 10 kişiden 3’ünde bu depresyon halleri görülmeye başlamıştır. Mevsimsel değişiklikler günümüzde artık görülme oranları ile de yükselmektedir.

Bu depresyonla başa çıkabilmek için kişisel önlemler arasında gün ışığından yararlanmak için bahaneler üretilmelidir, spor yapılmalıdır, uyku düzeni oturtulmalıdır, sağlıklı ve dengeli bir beslenme içerisinde olunmalıdır, sosyal yaşam içerisinde olmak, kişisel hobiler oluşturmak, en önemlisi insanın kendisi ile ilgilenip kaliteli zaman geçirmesi depresyondan korunma açısından önlemler arasındadır.

Bu önlemlerin kişiye yarar sağlama durumunda olumlu bir etki yakalanamazsa bir sonraki adım konunun uzmanından yardım almak olmalıdır. Bir psikiyatrik destek kesinlikle yarar sağlayacaktır. Aksi takdirde akıl sağlığı üzerinde olumsuzluklar çok daha sorunlu bir hal yaratmaya devam edecektir.

Yorum yapın