Kişisel Bilgilerinizi Dijital Kaynaklardan Kaldırma

Beyaz Saray’da çekilen ironi resim, web üzerinde 2.5 milyon kez incelendi. Bu fotoğraf hakkında çok az bilgi bulunmakta. Fakat resmi tam boyutlu olarak indirebilirseniz, resmi çeken kamera modeli hakkında bilgiye, fotoğraf makinası ayarlarına hatta bu resmin yayınlanmasından önce üzerinde düzenleme yapmak amacıyla kullanılan yazılım hakkında bilgiye bile sahip olabilirsiniz.

Bu bilgilere EXIF etiketlerinden faydalanarak ulaşabilirsiniz. Her dijital görüntünün mutlaka EXIF etiketi bulunur. Bu etiketleri Windows Explorer kullanarak ya da en basit temel resim düzenleme programlarıyla bile ayıklayabilirsiniz.

Kamera ve GPS’ten Veriler Nasıl Kaldırılır?

Eğer e-posta üzerinden veya bir kamu web sitesi üzerinde kişisel fotoğraflarınızı paylaşmak istiyorsanız, bazen online’a koymadan önce görüntülerden kamera ya da konum bilgilerini kaldırmanız sizin için mantıklı bir seçim olacaktır. İşte bu durumda hemen yardımınıza QuickFix adlı ücretsiz bir program yetişiyor. Basitçe, QuickFix penceresine resimlerinizi sürükle bırak işlemi ile bırakınız.”metadata” butonunu kullanarak kaldırmak istediğiniz bilgileri kaldırabilirsiniz. Bu işlem çalışmakta olduğunuz resmin orjinali üzerinde bir işlem yapmadan yeni bir kopya oluşturmanızı sağlayacaktır.

QuickFix, sadece EXIF dosyalarınızı ayıklama işlemiyle kalmaz aynı zaman da IPTC ve XML etiketlerinizi de düzenlemenize yardımcı olur.

Microsoft ta aynı işlemleri yapabileceğiniz Pro Photo Tools’ a sahip. Bu aracıda deneyebilirsiniz.

EXIF bilgilerini kaldırmanın bir alternatif yolu daha var. Eğer fotoğraflarınız bir klasör içerisindeyse, herhangi bir ek yazılım gerektirmeden Windows Gezginin kullanarak tabir ve daha fazla EXIF etiketlerini kaldırabilirsiniz.

Bu işlemi yapmak için;

Tüm resim dosyalarını seçin, sağ tıklayın ve özellikler sekmesini seçin. Sonra Ayrıntılar sekmesinde “Remove Properties and Personal Information” bağlantısını tıklayın. Bu işlemden sonra size gömülü olan çeşitli verileri seçmenizi sağlayacak bir seçenek sunacaktır. Buradan istediğiniz şekilde kaldırma işlemi yapabilirsiniz.

Yorum yapın