Kıskanmak Normal Mi?

Kişinin sevdiği insanı kıskanması gayet doğal bir durumdur özellikle Türk erkeklerinde kıskanma duygusu oldukça yoğundur. Sevdiğiniz erkek veya kadın tarafından kıskanılmak kişinin hoşuna gider o kişinin kendinizi sevdiğini daha iyi anlamış olursunuz fakat bazı kişiler aşırıya kaçar bu normal değildir aşırı kıskanmak kötü sonuçlara yol açmaktadır aşırı kıskanan kişiler ilişkilerini uzun süre tutamaz şiddetli geçimsizlik ortaya çıkar bu nedenle de boşanmalar, şiddet, güvenmeme gibi durumlar ortaya çıkar. Normal kıskanmalar zamanla yerini sevgiye ve güvene bırakır ilişkinin temeli sağlam olmuş olur. Kıskanma özellikle çocuklarda çok olur ilk çocuğunuz yeni doğan çocuğunuzu kıskanır bununda altında sevgi yatar yani beni artık sevmezler duygusu gibi burada anne babalara büyük sorumluluk düşmekte çocuğunuzun birini severken diğerini sevgisiz bırakmayın.

Kıskanmak Normal Bir Durum Mudur? Uzmanların Görüşleri Şunlardır;

Kişinin sevdiği birini kaybetme korkusu doğaldır. Bu nedenle birbirini seven iki insan arasında yaşanan belirli bir seviyede kıskançlık normaldir ve ilişkileri olumlu yönde etkilemektedir. Özellikle ilişkilerin ilk zamanlarında yaşanan, çiftlerin birbirlerini yeterince tanımamalarından kaynaklanan kıskançlık duygusu, zamanla yerini sevgi, güven ve sadakat gibi duygulara bırakabilmektedir.

Şunu da belirtmek isterim sizde çevrenizde aşırı kıskanan kişileri görünce rahatsız oluyorsunuzdur çünkü aşırı kıskanan kişi sevdiği kişiyi üzebilir, incitebilir kendisine güvenmeme gibi durumlar ortaya çıkar psikolojik sorunlar yaşaya bilir. Bazen bazı şeyleri uzmanların açıklamasına gerek kalmaz hayatta tecrübelerimiz yaşayarak anlatmaktadır.

Yorum yapın