Kızamık Nedir? Kızamık Belirtileri Nelerdir?

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Bazı mevsimlerde oluşan virüsün neden olduğu enfeksiyon hastalığına kızamık denir. Kızamık hastalığına neden olan virüs kızamık virüsüdür. Bulaşıcı bir hastalık türü olup genellikle çocuklarda görülmektedir.

Hamile ve yetişkin bireylerde de görülebilen bir hastalıktır. Eskinden daha çok görülmesine rağmen günümüzde aşı ile görülme olasılığı en aza indirilmiştir. Önceki yıllarda toplum içerisindeki algı her çocuğun kızamık hastalığı geçirmesi gerektiği yönündedir. Tıp biliminde rubeola olarak da bilinmektedir. Günümüzde çok fazla olmasa da geçmiş yıllarda bu hastalıktan dolayı çok fazla çocuk ölümleri yaşanmıştır. Vücutta ve yüz bölgesinde ciltte kırmızı döküntü şeklinde ortaya çıkmaktadır. Kızamık hastalığı bir defa geçirilen bir hastalıktır.

Bu hastalığı bir kere geçiren kişinin vücudu kızamık virüsüne karşı direnç kazanır ve hastalık tekrar görülmez. Bulaşıcı bir hastalık olduğundan dolayı daha önce bu hastalığı geçirmediyseniz hastalığı geçiren kişi ile çok fazla aynı ortamda bulunmamanız gerekmektedir.

Kızamık Belirtileri Nelerdir?

  • İlk aşamada hastada görülen belirti ateş yükselmesi,
  • Ağız içerisinde leke oluşması,
  • Gözlerde kızarıklık oluşması,
  • Vücut üzerinde benek- benek kırmızı leke ve ciltte döküntüler olması,
  • Boğaz iltihabı ve boğazda ağrı olması gibi durumlar kızamık belirtileridir.

Bunlar belli başlı bilinen belirtiler olup hastada farklı belirtiler de görülebilmektedir. Bu belirtiler hastanın bağışıklık sistemine bağlı olarak farklılık gösterebilmektedir. Kızamık hastalığı yüz bölgesinde başlayarak vücuda yayılmaktadır.

Kızamık hastalığı çok riskli olan bir hastalık olmasa da belirtilerinde ateş yükselmesi de olduğundan çocuklarda ateşe bağlı olarak farklı sorunlar ortaya çıkabilir. Ateşin aşırı yükselmesi çocuklarda havale geçirme gibi sorunlara sebep olabilir.

Kızamık Belirtileri Sonrasında Tedavisi Süreci

Günümüzde ilerleyen teknoloji ile kızamık hastalığı da başlamadan önlenebilmektedir. Kızamık aşısı sayesinde bu hastalığa karşı korunabilir. Kızamık geçirmediyseniz kızamık geçiren biri ile aynı havayı solumamanız gerekmektedir. Bunun dışında eğer kızamık hastalığını geçiriyorsanız iyileşmeniz için çok iyi dinlenmeniz gerekmektedir.

Ayrıca doktora gidilmelidir. Hastalığın durumuna göre doktor tarafından verilen tedaviye uyulmalıdır. Doktor tarafından verilen antibiyotik, şurup gibi ilaçların mutlaka düzenli kullanılması gerekmektedir. Kızamık çok ciddi bir sorun olmasa da ilerlemesi durumunda farklı sağlık sorunlarına sebep olabilir. Bu nedenle her hastalık gibi mutlaka bunda da gerekli tedavi uygulanmalıdır.

Yorum yapın