Klavyeli Dokunmatik Blackberry Bold 9900

Geçtiğimiz 15 gün boyunca hiç Blackberry kullanmamış bir insan olarak Blackberry Bold 9900’ü test etme şansım oldu. X bir marka telefon kullanan insanların ellerine iPhone veya Android yüklü bir cihaz aldıkları zaman nasıl afalladıklarını çok iyi anladım.

BB Bold 9900 hem qwerty klavyeye sahip hem de dokunmatik ekranlı. Bu iki güzel özellik Blackberry’nin mevcut tasarımı içerisinde bulunuyor. Bu bakımdan çevremden aldığım yorumlara göre mevcut Blackberry kullanıcılarını çok mutlu eden bir özellik hem klavye hem de dokunmatik ekran. Açıkçası tuşlu telefon kullandığım zamanlarda hep ekrana dokunmayı çok istemiştim.

Bold 9900 115 x 66 x 10.5 mm boyutunda ve 130 gram. Popüler rakiplerine kıyasla iPhone’dan 10 gram hafif, Samsung Galaxy S’ten 14 gram daha ağır. Önceki modeli 9780’den ise 9 gram daha ağır.

Ekranı 640 x 480 pixels ve 2.8 inç. (benim gibi büyük ekran seven biri için ufak). Ekranın altında bulunan navgiasyon tuşu anlamsız bir şekilde beni mutlu etti. Sanırım verdiği gerçek navigasyon hissi beni cezbetmeye yetti. Böyle bir cihazda QWERTY klavye bulunması herkes için avantaj değil. Benim için de öyle oldu. Kocaman parmaklarımla ufak ve yumuşak tuşlara basmak biraz zorlayıcı. Alışmak gerekiyor tabiiki.

Görüntülü görüşme yapmanıza olanak vermeyen Bold 9900’ün arka kamerası 5 MP ve LED Flasha sahip. 720P video kaydı yapabilen kamerayı hem hız hem de performans bakımından başarılı buldum. Fakat ışıksız ortamlarda çok performans beklememek gerekiyor.

Cihaz 8 GB dahili hafıza ile geliyor. microSD kart yuvası ile hafızayı arttırabilirsiniz. 1.2 GHz tek çekirdekli Qualcomm işlemciye sahip olan Bold 9900 bana baya hızlı geldi. Çevremdeki Blackberry kullanıcılarının cihazları ile karşılaştırdığım zaman yavaşlıktan yakınan ve Blackberry kullanmaktan vazgeçemeyen herkese Bold 9900’ü rahatlıkla önerebilirim.

Bold 9900’ün en dikkat çeken özelliği NFC desteğinin olması. Ülkemizde daha emekleme aşamasında olan telefonlarda NFC desteğinin geleceği oldukça parlak. (Örnek vermek gerekirse bu aralar televizyonlarda dönen Turkcell T11 reklamlarından hatırlayacağınız üzere artık KGS ödemesini telefonunuz ile yapabiliyorsunuz.)

Eğer sürekli o uygulamadan bu uygulamaya geçen ve oyundan oyuna atlayan biriyseniz Bold 9900 size göre değil. Çünkü Blackberry uygulama merkezi maalesef çok kısıtlı. Bu Bold 9900’ün değil genel olarak Blackberry için eksi puan.

Bu arada yazıyı tamamlamadan belirtmekte fayda var. Eğer Blackberry’nin herhangi bir modelini kullanmak istiyorsanız operatörünüzden mutlaka BİS ya da BES hizmeti almanız gerekiyor. Fahiş(!) fiyatlarının detaylarını operatörünüzün web sayfasından görebiliyorsunuz.

Yorum yapın