Koç Burcunun Genel Özellikleri

Martın yirmisiyle nisanın on dokuzu arasında doğan burcumuz, koç burcudur. Ateş grubunda yer almakla birlikte, on iki burcun ilkidirler. Yönetici gezegenleri mars olup şanslı günleriyse salıdır. Değişken özellikleriyle bilinen koç burçları, genellikle keskin bakışlı, uzun boylu ve esmerlerdir. Canlı ve enerjik yapıları, sıcak gülümseyişleri ve heyecanlı özellikleriyle dikkati üzerlerine çekerler. Egolarını ön planda tuttukları vakit, aşırı ben merkezli davrana bilirler. Sabırsızlıklarıyla da dikkat çekip sıkıntı yaşadıkları gözlemlenir. Kıskanç olarak bilinen bu burç, bağımsızlıklarına düşkün ve özgürlük alanlarını koruyucu bir tavırla koruma iç güdüsüne sahiptirler. Güçlü ve lider özellikleriyle yönetme arzuları çetindir. Yine sabırsızlıklarından dolayı, yaptıkları şeyi eline yüzüne bulaştırıp mahfedebilirler. Kimse onların işlerinde heyecanlarını yok edemez ama kendilerine ait değişen duygu geçişleri hariç.

Sıcakkanlı ve sevecen olan koç burçları, sinirli özellikleriyle de tanınırlar. Ayrıyeten kinli bir burç olarak da tanımlanır. Ancak kinleri bir anlık gelir geçer. Asla affetmeyeceklerini söyleseler de merhametlerine yenik düşerler. Aşk dünyalarıysa deli dolu geçer. Aşkları için her türlü çılgınlığı yapabilirler. İlgi görmediklerindeyse problem çıkarabilirler. Karaktere değer verirler. Sevilmediklerini hissettiklerindeyse, ya kendilerini sevecek başka birini hemen bulurlar ya da ilgisini çekip dikkatlerini dağıtacak yeni uğraşlar bulurlar ve geri adım atmayı sevmezler. Onlarla sevgili olmak isteyen kişiler, en az onlar gibi deli dolu ve özgür bir hayatı benimseyen, istikbalini kendi gücüyle sağlayabilen insanlar olmalıdır. En kötü özellikleri ise inatçı oluşlarıdır. Dediğim dedik, düşünce yapılarından dolayı çevrelerindeki insanlarla problem yaşarlar. Meraklarından dolayı da başlarını derde koymada kimi zaman ustadırlar.

Özgüvenli rekabetçi özellikleriyle tanınan koç burçları sosyalleşmeyi severler. Birlikte yapılan işlerde iyi iş çıkarırlar. Üzerlerine verilen sorumlukları, yerine getirip birden fazla işe vakıf olabilirler. Fikir ve düşüncelerine karşı gelinmesini sevmezler ve onları korumak için inatçı özelliklerini ortaya koyabilirler. Geniş ve büyük alanlarda bulunmayı daha çok tercih ederler.

Yönetici özelliğini korumak isteyen koçlar, iş ortamda en iyi fikri ortaya koymak için elinden gelenin en iyi çalışmayı yaparlar. Amaç yöneticiliği başkasına devretmeyip korumak ve yönetilmemek. Bu onların özgürlük alanına girilmemesi gerektiğinin bir çabasıdır.

Girişimci ruhlu koç burçları, yatırıma önem verdikleri için birikim yapmaları zordur. Hep daha iyi bir fikir uğruna harcama yapmaktan kaçınmazlar.

Hatalarını ve geçmişini umursamayı, pek önemsemeyen koç burçlarının sezgisel gücü yüksektir. Hareketli yaşam tarzlarından dolayı, olayları hızlı yaşar. Bu yaşam tarzı, gezegenlerinden kaynaklanır. Olay üstüne olay çıkarıp mekanı terk edebilirler. Onun çıkardığı olayı en iyi şekilde durağanlaştıran ve faydasını gören burç ise terazi burcudur.

Koç burcu diyerek geçmemek lazım. Unutulmamalıdır ki yükselen burçta, insanın karakterini şekillendirir. Yani bir insanı sadece bir burç var edemez. Her iki burcuda bir havuzda biriktirip birleştirerek değerlendirmek en sağlıklısı.

Yorum yapın