Kök Hücre Nedir?

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

İnsan vücudunda bütün dokuları ve organları oluşturan, bu dokuların ve organların her türlü hücresine dönüşebilen ana hücrelerdir. Bu hücreler sınırsız bölüne bilme ve yenilenebilme özelliğine sahip olup her türlü organa dönüşebilirler.

Vücudun neresinde zedelenen bir bölge varsa hemen oraya yoğunlaşarak, o bölgenin onarılmasında yardımcı olurlar. Kırığı olanının kırık bölgesine, eli kesilenin el bölgesine, ameliyat olanın ameliyatlı bölgesine giderek hemen onarıma başlarlar. O bölgede hangi tip dokuya veya hücreye ihtiyaç yarsa anında ona dönüşürler. İnsan vücudunda en fazla görüldükleri dönem, anne karnında olduğumuz dönemdir. Yaşın ilerlemesiyle birlikte vücuttaki oranları azalır. Yaşlıların olası bir rahatsızlıkta daha geç iyileştiği herkes tarafından bilinmektedir. Sebebi kök hücre sayısının yetersiz olmasından kaynaklanır.

Kök Hücre Türleri Nelerdir?

Üç tür kök hücre bulunmaktadır. Bunlar

  • Totipoent kök hücre
  • Multipotent kök hücre
  • Pluripotent kök hücre

Olası kök hücre ihtiyacında, embriyodan, erişkinlerden ve fetustan kök hücre sağlanır. Gelişen teknoloji ile birlikte kök hücre, organ yapımı ve kanser hastalarının tedavisinde kullanılmaktadır.

Kök hücresi nakli ile, Lenf bezi kanseri, Multipl myeloma, Anemiler, Lösemiler, Solid tümörler, kalıtsal metabolik bozukluklar, immum yetersizleri tedavi edilebilmektedir.

Yorum yapın