Koku Seçerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Koku, en güçlü duyulardan biridir. Kokunun işleyiyişi tamamen beynin koku merkezinin harekete geçmesi sayesinde olur. Hafıza, yaratıcılık ve bilinçaltıyla birlikte çalışır. Yıllar geçse dahi, yolda yürürken burnunuza gelen bir koku sizi rahatlıkla çocukluğunuza götürebilir. Hatta öyle zamanlarda öyle anılar canlandırır ki, düşünseniz dahi aklınıza gelmeyebilir. Üstelik koku, birçok duyu gibi uyuduğunuzda kapanmaz, sürekli çalışır. Koku sayesinde yemeklerin tadını alırız. Hasta olunduğunda yediğiniz her şeyin tadının tatsız tuzsuz olmasının nedeni de yine koku alamamaktır. Salgıların koku reseptörlerini kapatmasından ileri gelir.

Bir araştırmaya göre insanların kullandıkları kokuların insanın karakterini yansıttığı bile belirlenmiş. Hatta bir kişinin yalnızca kokusuna bakarak onunla ilgili birçok bilgiye ulaşılabileceği belirtilmiş. Hal böyle olunca koku seçimi de oldukça önemli bir konu haline geliyor. Parfüm olarak adlandırılan bu tene sürülebilen ve insanın kendi özgün kokusuyla etkileşime giren sürülebilir kokular, ilk olarak Fransa’da, Ortaçağ zamanında ortaya çıkıp tüm dünyaya yayılmıştır. Bugün baharatlı, çiçeksi, sabunsu, mevveli ya da şekerli seçeneklerde sayısız kombinasyonlarda kokular mevcuttur. Peki koku seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

Öncelikle parfümlerin kişinin ten yapısına, cilt tipine hatta yaşanılan ülke ve bölgeye göre değişik etkiler bırakacağını bilmek gerekiyor. Beslenme ve etnik kimliğin de kokular üzerinde etkilidir. Bu durum farklı duyumsamalara yol açtığı gibi aynı zamanda kokunun kalıcılık süresini de etkiler.

Kokular sayesinde birden egzotik bir kişiliğe bürünebilir, sevecen olabilir, güçlü gözükebilir hatta kışkırtıcı veya seksi bile olabilirsiniz. Bunlar genel anlamda kokuların hissettirdikleri, beyinde oluşturdukları imgelemlerle alakalıdır.

Bir parfüm seçerken öncelikle ten renginize ve saç renginize bakmalısınız. Genel anlamda kişileri sarışın, kumral, esmer ve kızıl olarak 4 gruba ayırırsak, her 4 grubun ten renklerine göre kullanmaları gereken kokular da bambaşka olacaktır. Bu kategorilere uymak herkeste elbette aynı sonucu vermez ama genel olarak kokuların kalıcılıkları bakımından oldukça önemlidir.

Örneğin sarışın kadınların vanilya tonlarını tercih etmeleri belirtiliyor. Yine çiçeksi kokular; hanımeli, müge, zambak gibi zarif çiçeklerin çeşitleri sarışın kadınlarda kokunun daha uzun sürmesini sağlıyor.

Kumrallar için baharatlar ile çiçeklerin karışımı uygun görülmüş. Bu tarz koku kombinasyonları son zamanlarda ünlü markaların da denediği çeşitlerden. Hafif kullanılmasında fayda var. Fazlası bir süre sonra rahatsız edebilir. Ağır bir koku çeşididir ama kumrallar için idealdir.

Esmer kadınların gül ve yasemine yönelmesinde fayda var. Bu tip oryantal parfümler kalıcılığı direkt olarak etkiliyor. Esmerler tensel olarak kokuyu daha uzun süre taşıma kapasitelerine sahip olabildikleri gibi terlemeye de daha müsaittir.

Kızıl saçlı kadınlar tenleri daha ziyade hassas olan kadınlardır. Genelde beyaz oldukları düşünülürse, daha çok çiçeksi kokulara yönelmeleri faydalı olacaktır. Genel olarak bu tip kokular tazelik ve ferahlık hissi yaratır.

Yorum yapın