Kolay Yollarla İnternetten Ürün Satmanın Püf Noktaları Nedir?

Bugünkü yazımız da sizlere ürün pazarlama teknikleri ve yollarını kolay yöntemler ile anlatmaya çalışacağız bu yöntemlerin bir kısmı belirli ücretler ile yapılsa da yatırımı olmayan özellikle ev hanımları, evden iş yapmaya çalışanlar için ücretsiz teknikleri de anlatmaya çalışacağız.

Ürün Pazarlaması İçin Web Sitesi Şart Mı?

Aslına bakarsanız web sitesi birçok yönden işimize yaramaktadır, en azından ürünlerimizi müşterilerimize sunmak için pratik bir yoldur. Bir de web sitesi biraz daha güven veren durum olduğundan sizlerden alışveriş yapılmasını daha da artırmaktadır. Günümüzde büyük e ticaret sitelerinin mağazalarından bile insanlar alışveriş yapmadan önce ya yorumları okuyor ya da arama motorlarından firma hakkında araştırma yapıyor. Bu yüzden web sitenizde kendinizi ve işlerinizi anlatmanız onlara güven vermeniz açısından daha iyi olacaktır. Fakat bir web sitesi yapmaya maliyetiniz yeterli değil ise blogger gibi platformları kullanarak ücretsiz web sitesi oluşturabilirsiniz.

Ürünlerimi Hangi Alanlar Da Pazarlayabilirim?

Bugün internetten ürün pazarlama alanları oldukça genişledi özellikle artık insanlar ofis, dükkan veya işletme açmadan da direk sanal satış ile istediklerini satarak ticaretlerini gerçekleştirebilmektedir. Bu Pazar da en büyük rolü gitti gidiyor, hepsi burada ve N11 gibi siteler kapsamaktadır. Bu sitelere üye olup satış yapmak ücretli sisteme tabidir. Buralarda ücret sadece aldığınız mağazalardan değil, yaptığınız satışlardan da komisyon almaktadır. Eğer kar marjınız düşük miktarda ise ve ürünlerinizin üstüne %40 gibi bir rakam koyup satmaya çalıştığınız da piyasa fiyatının çok üstüne çıkıyorsanız buralarda satış yapmanız hayli güç olacaktır.

Çünkü, 1 TL’ye sattığınız bir üründen karınız 30 kuruş ise siz bu platformlara ürünlerinizi koyduğunuz da en az 1,50 TL’ye koymalısınız ki 30 kuruşluk kar oranınızı koruyabilirsiniz. Ama sattığınız ürün piyasada en az 1,25 TL gibi rakamlara satılıyor ise bu sizin için çok büyük bir etken olmayacaktır. Bu örnekleme daha çok küçük kar oranlarına sahip hediyelik eşya ve benzeri ürünler içindir. Makine ve benzeri alanlar da yapılan satışlarda kar oranları yüksek olacağı için aynı şeyi içermez.

Tabi bir de bu platformların ücretsiz olanları mevcut. Yani her şeyi bir miktar ödeme yaparak satacaksınız diye bir kural yok. Bu platformların en büyük avantajı arama motorlarında büyük bir alana sahip olmasıdır. Bunun yerine sizler de ücretsiz platformları kullanabilirsiniz. Peki bu platformlar nereleridir ve nasıl ürün eklenir ? Gelin bunlara beraber göz atalım.

Letgo: Bugün milyonlarca insanın kullandığı bir mobil uygulama olan ve web girişleri de yüksek olan Letgo da üyelik tamamen ücretsiz ve satış oranları da yüksektir. Burada ürünlerinizi rahatlıkla satabilirsiniz.

Facebook Market Place: Bugün neredeyse herkesin bir facebook hesabı var. Facebook insanların ürünlerini satabilmeleri için küçük bir e ticaret platformu oluşturdu. Sizler de bu platforma girerek ürünlerinizi hızlıca satabilirsiniz.

Sosyal Ağlar: Şunu özellikle belirtmeliyiz ki bugün ülkemiz de internet kullanımı çok olmasına rağmen bilgi seviyesi oldukça düşük. Buna dayanarak bir çok insan sosyal ağları arama motoru gibi kullanmaktadır. Bu aslında siz satış yapan insanlar için büyük bir avantaj sayılmaktadır. Çünkü sosyal medya hesaplarınızı doğru kullanmanız takdirde bir çok müşteriye sahip olabilirsiniz. Sosyal ağlar da ürünlerinizi satmanız için açacağınız hesaplar şuan için en etkilisi facebook ve instagram hesaplarıdır.

Instagram da satış yapmanın bazı etkili yolları vardır. Bunların başında hashtag olayı gelmektedir. Hashtag anlayacağımız tabir ile etiket manasına gelmektedir. Örnek vermek gerekirse bir nikah şekeri modeli paylaşıyorsunuz, paylaşım açıklama kısmına öncelikle ürününüzü anlatan kısa bir yazı ekleyin. Misal, ürününüz nelerden oluşuyor, özellikleri nelerdir, fiyatı nedir, fiyat vermek istemiyorsanız insanların sizlere ulaşabilecekleri bir telefon numarası gibi iletişim adreslerinizi onlara sunun bunu yaparsanız karşı tarafın işini kolaylaştırmış olursunuz ve bunu herkes çok sever. Daha sonra bir alt satıra geçip # bu işareti koyarak nikah yazdığınız da bazı etiket önerileri çıkacaktır bunları seçerek etiketlerinizi çoğaltabilirsiniz. Ve en sonunda ise ürününüz ne olursa olsun son hashtaleriniz il ve ilçe olarak yazınız, örnek vermek gerekirse İzmir de bu işi yapıyorsanız #izmir, #torbalı gibi yazın en azından sizin bu işi bu il ve ilçede yaptığınız yakın bölgede ki insanlardan öğrensin.

Daha sonra burada en önemli şeylerden birisi de görsellerdir. Görselleriniz çok net olsun, bazı kişiler benim ürünümü kimse kopyalamasın mantığı ile ürünlerin üstüne yazı yazıyor bu da ürünü neredeyse kaplamaktadır. Bunun yerine daha net resimler çekip, resimin belli bir bölgesine logonuz ve telefon numaranızı yerleştiriniz.

Özellikle belirtmeliyim ki insanlar ile diyaloğu güzel tutunuz. Birçok kişi ürünleri hakkında olumsuz yapan kişilere ters yorumlar yaparak tartışma ortamı oluşturmaktadır. Bu gibi durumlar da müşterilerinizin gönlünü almaya bakıp, görüşmeyi açıktan yapmak yerine özel telefon veya mesajlaşma ile yapınız. Adınızı bir defa kötülediğiniz takdirde satışlarınız olumsuz etkilenecektir.

Yukarı da instagram için yapacaklarınızı anlattık fakat bu sadece instagram için geçerli bir durum değildir. Facebook profil ve sayfalarında da bunu yapabilirsiniz. Özellikle kendinize bir facebook sayfası açıp ürünlerinizi orada sergileyin. Facebook sayfalarında ürün sergilemek için facebook’un verdiği farklı mağaza desteği de var, bu durum sayfalarda olan bir şeydir, yukarıda bahsettiğim Facebook Market Place olayından farklıdır.

Bu tarz platformlara ben müşteri olsam böyle arardım deyip ürünlerinizi o şekilde paylaşın. Kimse marka ismi ile ürünü yan yana kolay kolay aramaz. Örnek vermek gerekirse Hüsna’nın kına malzemeleri diye. Bunun yerine açacağınız başlıklar her zaman ürünlerinizi betimleyen başlıklar olmalı. Kına eldiveni satıyorsanız, Çok Ucuz Kına Eldiveni diye başlık açabilirsiniz. Başlıklarınızı biraz özgünleştirip yanlarına il/ilçe isimlerini yazabilirsiniz ama başlıkların çok uzun olmamasına özen gösteriniz.

Google Benim İşletmem: Belki de bunu bir çoğunuz duymadınız, çünkü bu daha çok işletmeler için olan bir durum. Ama işletmeniz yoksa da evinizi home ofis olarak gösterip başvuru yapabilirsiniz. Özellikle belirtmek isteriz ki bu durum Google’nin politikalarına uymamaktadır. Yani normal de sadece işletmeler başvuru yapmaktadır. Google benim işletmemin size avantajı şu olacaktır. Bir hesap açtığınız da bulunduğunuz ilçede Google’den sizin sattığınız ürünü arayan insanlar sizin yerinizi haritalı olarak Google de görecektir. Bunun için aşağıda ki makalelerimizi muhakkak okumalısınız.

Ücretsiz İlan Siteleri: Her ne kadar ücretli olarak gitti gidiyor gibi siteler olsa da bugün internet ortamında ücretsiz ilan sitesi oldukça çoktur. Arama motorlarına ücretsiz ilan ekle yazdığınız takdirde yüzlerce site çıkacaktır. Bunlara üye olup ürünlerinizi eklediğiniz takdirde sizlere geri dönüşü oldukça iyi olacaktır. Burada dikkat etmeniz gereken nokta ise iletişim bilgilerinizdir. Çünkü, oralara eklediğiniz ürünlere göz atan kişiler sizlere orada yazdığınız iletişim bilgilerinden geri dönüş sağlayacaktır.

Sadece İsteyin

Yaklaşık 7-8 yıldır internet sektöründe hizmet veren biri olarak belirtmek isterim ki istemek sanal alemde en önemli unsurdur. Çünkü normal hayata göre sanal ortam da başarısız olmak daha düşük seviyededir. Bunun ise en önemli sebebi geniş bir kitle ile iç içe olmanızdır. İsterseniz ürünlerinizi daha iyi satabilirsiniz ve kendi hedef kitlenizi oluşturabilirsiniz. Bunun için sabır en önemli unsurdur. Bazen internete koyduğunuz ürün 3 ay satılmaz ama 3 ay sonra bakmışınız onlarca sipariş gelmiştir. Siz sadece sabırla ürünlerinizi sanal ortam da teşhir ediniz.

İnternetten ürün satmak ile ilgili sormak istedikleriniz ve aklınıza takılan olursa iletişim bölümünde telefonlarımız ve diğer iletişim bilgilerimiz yer almaktadır. Sizlere her zaman yardımcı olmak bizim için mutluluktur.

Yorum yapın