Kondromalazi Patella (Dizde Kıkırdak Zedelenmesi – İncelmesi) Tedavi Çözümleri

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Kondromalazi Patella (dizde kıkırdak zedelenmesi – incelmesi) iyileştirme metotlarında neden olan faktörü araştırmak ve tedbirlerinin tavsiyelerle alınması son derece önemlilik arz etmektedir. Bu kapsamda hastanın tam manasıyla bilgilendirilmesi ve tespit işlemlerinin yürütülmesi gerekmektedir.

Dolayısıyla neden olan davranış biçimlerinin azaltılması ya da kesilmesi halinde tavsiyelerin verilmesi de gerekmektedir. Hastanın lüks eden zedelenmeler, bozukluklar şeklinde gelişiyorsa ayak analizi sonucunda tam orantılı özel tabanlıklar kullanılarak, sıkıntının çözümlenmesi sağlanmaktadır.

Aynı zamanda hastanın ayakkabı tercihleri konusunda uyarıları dikkate alması gerekmektedir. Özel bir ayakkabı yaptırmak sağlık açısından da olumlu sonuç almanıza yardımcı olur. Bunun için de destek alabilirsiniz.

Fizik Tedaviye Başlanılması Gerekir

Bu tür işlemlerde ve çözüm önerilerinde daha önceleri diz kısmının baskılarını en aza indirmek için imal edilen özel dizlikler çoğunlukla tavsiye edilirdir. Şimdilerde ise bölgesel dizlikten daha çok tercih edilen diz kapağının hareketini kısıtlayan (kinezyoteyp) ağrı bandı en iyi sonuçların alınmasında yardımcı olmaktadır. Fizik tedavi uygulamaları ile adayların diz kasları kuvvetlendirilerek, ultrason ve lazer iyileştirme çeşitlerin de kıkırdak yüklemesi sağlanabilir.

Bu çerçevede fizik tedavi metotlarının uygulanma biçimlerinin niteliği oldukça önemlidir. Bunun için her kişinin diz yapısının bir atletin göreceli dizi olarak ele alınması ve detaylı analizler yapılması gerekmektedir.

Kişilerin kas gücünde zayıflık teşhis edilir ise yapılmakta olan tedavi çözümleri sonuçsuz kalabilir. Bu noktada Cybex cihazı ile kas gelişiminin ölçülmesi hastaya uygun periyotlarla özenli iyileştirilme sunulmalıdır. Bunun için önerilen destek ilaçları ve istirahat ile gıda takviyeleri önemle kullanılmalı, kıkırdağın eski gücünü kazanmasında faydalar sunmaktadır.

Dizde kıkırdak zedelenmesi vakalarının daha güçlü ilerlemesinde iltihap, şişlik, görülüyorsa küçük bir dokunun delinmesine takiben biriken sıvının çekilmesi ve ilaç kullanımı sadece fizik tedavi uzmanının gözetiminde olabilir. Bu hastalarda uygulanan PRP, proloterapi işlemleri ile kök hücre yenilemeleri en iyi seviyededir. Tüm bu işlemler uzmanlık gerektirir. Bunun için profesyonel destek alınması yararınıza olacaktır.

Yorum yapın