Konteyner Kullanımda Boyut Değiştirdi

Eskiden sadece taşımacılıkta anılan konteyner kelimesi artık günümüzde inşaat sektöründe kolay montajı sağlamlığı kısa sürede teslim gibi olumlu yönleri sebebi ile birçok kesim tarafından tercih edilen bir yapı olma konumunda.

Bilindiği üzere daha çok uluslararası taşımacılıkta kullanılan taşınacak malzemenin özelliğine göre; üstten kapaklı soğutmalı sıvı taşıma tanklı vb. çeşitleri mevcuttur. Konteyner ISO 6346 standartlarına uygun ölçülerde yine kullanım alanlarına göre boyutlandırılmıştır. En yüksek konteyner2.44m uzunluğu 6,1-12.19 metredir. Taşımacılıkta güvenli hasarsız malzeme taşıma ile deniz yolu kara yolu ve demir yollarında kullanılmaktadır.

Günümüzde karşımıza taşımacılık dışında farklı kullanım alanlarıyla kolaylık sağlıyor. Özellikle şantiyelerde konser alanlarında vb. etkinliklerde konteyner yatakhane yemekhane tuvalet duş kabini gibi temel ihtiyaç unsurlarını bize pratik bir şekilde sunuyor. Acil durumlarda deprem sel yangın gibi doğal afetlerde de çok etkin bir şekilde kullanılmaktadır. Evsiz kalan ailelerin barınma ve temel ihtiyaçlarını gidermeleri için kurulan konteynerlerin kullanım amaçları oldukça geniştir.

Oluşan talep ve kullanım alanlarının artmasının da etkisi ile birçok konteyner firması bulunmaktadır. Farklı amaçlar için tasarlanmış birçok çeşidi mevcuttur. Konteyner günümüz de modül sistem konteynerler panel sistem konteynerler mobil konteynerler wc-duş konteynerler gibi çeşitlilik göstermektedir.

Dünyada ki ekonomik ve teknolojik gelişmeler bu sektörün büyümesine farklı kullanım ve donanımlarının gelişmesine önemli bir şekilde yön verecek gibi gözüküyor.

Yorum yapın