Kör Nokta Uyarı Sistemi Nedir? Nasıl Çalışır?

Kör nokta uyarı sistemi modernleşen araba teknolojilerinde 2003 yılından beri yer almakta. Bildiğiniz gibi sürüşlerde aynaları ne kadar ayarlarsanız ayarlayın bazen kör noktalar bulunabilmektedir. EuroNCAP kurallarına göre bir zorunluluk olan bu sistem size trafik boyunca oldukça yarar sağlamaktadır.

Kör nokta uyarı sistemi ingilizce adı ile blind spot detection anlamamız içim öncelikle kör nokta nedir onu tanımlamamız gerekmektedir. Bildiğiniz gibi trafikte seyrederken arkadan veya yandan gelen araçları dikiz aynaları ve dış aynalar yardımıyla görmemiz mümkün olmaktadır. Ancak bazı durumlarda örneğin sollama yaparken tam yanımızdaki veya tam arkamızdaki aracı görmemiz mümkün olmamaktadır. İşte bu göremediğimiz noktalar bizim için kör nokta olarak tanımlanmaktadır. Fizik ve optik bilimi işin içine girerek anlaşılması zor hesaplamalar aracılığı ile kör noktaları hesaplamaktadır.

Kör Nokta Uyarı Sistemi Ne İşe Yarar?

Yukarıda bahsettiğimiz üzere kör nokta uyarı sistemi kör noktalarda kalan boşlukları bize bildirerek uyarı amacı taşımaktadır. Göremediğiniz araçlar sistem tarafından size uyarı olarak bildirilir. Bildiğiniz gibi gelişen kazaların çoğu bu kör noktalarda göremediğimiz araçları sollama yaparken oluşmaktadır. Sizin güvenliğinizi sağlarken diğer araçlarında güvenliğinin sağlanması açısından oldukça yararlıdır.

Kazaları Yüzde 70 Oranında Azaltan Sistem : Kör Nokta Uyarı Sistemi

Bu sistem 2003 tarihinde ilk kez Volvo şirketi sayesinde geliştirilmiştir. Motosiklet hatta bisiklet gibi küçük araçları bile hesaplayan bu sistemin faydaları günümüze kadar istatiksel olarak kanıtlanmıştır. İstatistiklere baktığımızda ise kaza oranlarını yüzde 70 oranında azaltması bizim Volvo şirketine teşekkürlerimizi sunmamız için başka bir nedendir.

Ancak unutmamalısınız ki sistemin düzgün çalışabilmesi için kar, buz, yaprak, çamur ve toz gibi maddeleri sistemden uzak tutarak yani temizleyerek sağlayabilirsiniz.

Kör Nokta Uyarı Sistemi Avantajları Nelerdir?

  • Bu sistem aracılığı ile güvenli bir sürüş maksimum seviyeye çıkmaktadır.
  • Sizin dışınızdaki sürücülerin güvenliğini sağlamaktadır.
  • Trafiğin dışında park sensörü ile güvenli park sağlamaktadır.
  • 50 metre aralığında araçları fark eder ve sürücüyü uyarır.
  • Kör noktalarda bulunan cisimler hakkında sizlere detaylı bilgiler sunar.
  • Şerit takibi özelliği ile size katkı sağlar.

Yorum yapın