Koronavirüs Canlı Takip Edebileceğiniz Uygulamalar Nelerdir?

Koronavirüs hızlı bir şekilde tüm dünyaya yayılıyor. Son gelen verilere göre Koronavirüs salgınında yaşanan can kaybı 4808’e çıkmış durumda. Geçtiğimiz hafta komşumuz İran’da da ortaya çıktı, geçtiğimiz günlerde yine komşumuz olan Yunanistan’da da virüs vakası ortaya çıktı. Durum böyle ciddi olunca ülkemizdeki tedbirler daha da artırıldı.

1- Coronavirus – live map & latest news

Bu uygulama bize sağladığı olanak sayesinde coronavirüs salgınının hangi ülkelerde görüldüğünü, şu ana kadar olan toplam hasta sayısını, coronavirüs nedeni ile şu ana kadar kaç kişinin hayatını kaybettiğini ve bunun dışında virüsten tamamen kurtulmayı başarmış olan kişi sayısını buradan öğrenebilirsiniz.

2- Coronavirus.app

Koronavirüs salgınını canlı olarak takip edebilirsiniz bu harita uygulamasına da üye olabilirsiniz.

3- EpiRisk

Dünyanın farklı bölgelerine ve kıtalara hastalığı taşıma olasılığını anlık şekilde tahmin edilmesini sağlayan bir hesaplama uygulaması, tahminleri böyle yapıyor ;

Ülke ve şehir seçildiğinde oradaki hasta sayısından veri alarak bulunduğunuz bölgedeki risk yüzdesini, salgından etkilenen yerlerde enfekte olmuş insanları havayolu ulaşım istatistiklerini de içine katarak hesaplıyor.

4- International-Domestic spreading of 2019-nCoV-V4

Bu uygulama Johns Hopkins Üniversitesi tarafından hazırlandı. Bu harita diğer haritalara göre, daha kapsamlı ve daha geniş. Bu uygulamada hasta sayısını gerçek zamanlı görebilmemizin yanında, ülkelere göre havalimanları ve ulaşım bilgilerine göre risk analizi yapabiliyor.

Yorum yapın