Koronavirüs Salgını Satışları Düşürürken Nio’nun Mücadeleleri Devam Ediyor

Çin’in en iyi EV kuruluşu Nio Pazartesi günü yaptığı açıklamada, koronavirüs salgınının geçen ay şirketin satışlarındaki düşüşe katkıda bulunduğunu söyledi. Nio, Ocak ayında sadece 1.598 araç sattı; bu, şirketin Aralık ayında sattığı miktarın neredeyse yarısı ve Ocak 2019’dan yüzde 11.5 düştü.

Ocak 2019 ile karşılaştırıldığında özellikle Nio sadece bir araç satıyordu. Geçen sene o dönemde: nispeten pahalı yedi kişilik ES8 elektrikli SUV. Nio, geçtiğimiz Haziran ayında çok daha popüler bir araç gibi görünen ES6 adlı daha uygun fiyatlı beş koltuklu bir SUV başlattı. Ancak yeni Ocak satış numaralarının gösterdiği gibi, ES6’nın popülaritesi, Nio’nun şirketin 2018’de otomobil satmaya başlamasından bu yana ortaya çıkan mevcut tehlikeden kaçmasına yardımcı olmak için yeterli değildi.

Nio, Ocak ayında geçen yıla göre daha az araç sattı. , şimdi iki model olmasına rağmen

Şirketin koronavirüs salgınının Çin ve dünyanın geri kalanının hala salgını kavramaya başladığı Ocak ayında satışlar üzerinde etkisi olduğunu söylemesi, Şubat ayının daha da kötü olabileceği anlamına geliyor Nio. Çin’de çok sayıda şehir kilitleniyor ve dünyanın en büyük şirketlerinden bazıları bile Çin hükümetinden yeşil ışık alana kadar üretim ve satış operasyonlarını askıya almak zorunda kaldı.

Şirket 2019’un sonunda, operasyonlarını bir yıl daha finanse etmek için yeterli paraya sahip olmadığını ve mevcut satış hacminin, işi ayakta tutmaya yardımcı olmak için yeterli geliri sağlayamayacak kadar düşük olduğunu açıkladı – özellikle Nio bir sözleşme kullandığından Üretilen her araç için bir kesim yapan SUV’ları için üretici. Geçen hafta, Nio bir yatırım fonundan 100 milyon dolar topladığını açıkladı ve geçen yıl CEO’su ve CEO’su Tencent’ten 200 milyon dolar topladığını açıkladı. Ancak şirket, çeyrek başına yüz milyonlarca dolar kaybediyor ve 2019’un üçüncü çeyreğinden sadece 274 milyon dolar nakitle çıktı, bu yüzden yakın zamanda yükseltildiğinden çok daha fazlasına ihtiyaç duyuyor.

Nio, dünyada Tesla’yı takip eden ilk elektrikli araç start-up’larından biri yola çıktı, ancak şirket kendi kendine yeten bir iş haline gelmek için güçlü bir şekilde mücadele etti. Koronavirüs salgını çarpıcı bir gerileme dizisinin en yenisidir.

Nio’nun ilk SUV’sinin 2018’in ortasında satışa sunulmasından kısa bir süre sonra ABD, Çin ile bir ticaret savaşı başlattı.

Nio’nun yüksek fiyatlı ES8 ile hedeflediği zengin sınıfın aniden 70.000 dolarlık SUV için midilli olma olasılığı daha düşüktü.

Çin’in hükümeti, Ocak 2019 civarında, üst düzey elektrikli araçlara yönelik sübvansiyonları azaltmayı planladıklarında fiyat konusunda bilinçli alıcıların cesareti kırıldı. Tüm bunların sonucunda, ES8’in satışları 2019’un ilk yarısında keskin bir şekilde düştü.

Nio, daha ucuz ES6’yı satışa çıkardığında 2019’un ortasında bu düşüş için telafi etmeye başladı. Girişim ES6’nın bazı ES8 satışlarını yamyam ettiğini itiraf etti, ancak ES6 satışları hızla yükseldi. Ancak aynı zamanda, başka bir şeyin Nio’nun ES8’i satma yeteneği üzerinde çok daha büyük bir etkisi oldu. Mayıs ayı sonlarında ve Haziran başında, Nio’nun yaklaşık 5.000 ES8 SUV’yi hatırlamaya zorladığı pil yangınları raporları, satışları daha da aşağı çekti.

Nio’nun çarpıcı bir aksilikle uğraşması

Sorunları daha da kötüleştirmek için, tüm bunlar devam ederken Tesla’nın Çin’de kendi fabrikasını kuran ve işleten ilk yabancı otomobil üreticisi olmasına izin verildi. Silikon Vadisi şirketi, Nio’nun kendi elektrikli araç fabrikasını kurmayı planladığı şehir olan Şangay’ı seçti.

Tesla, 2019 yılının başında Şangay’daki fabrikasında bir ilke imza attı ve Mart ayına kadar Nio, artık kendi fabrikasını kurmayı planlamadığını açıklamıştı.

Başlangıçta, 2019 sonuna kadar Çin’de yaklaşık 3.000 işçi işten çıkarıldı; bunların arasında üç işten çıkarma sırasında ABD ofislerinden 300’e yakın işçi vardı.

Nio, bunun “birkaç finansman projesi üzerinde çalıştığını” söyledi ve geçtiğimiz yıl, Çin’in devlete ait büyük otomobil üreticilerinden birinden cankurtaran alabileceği yönünde birçok söylenti oldu. Ama bunların hiçbiri gerçekleşmedi. Bunun yerine, Nio, aynı anda böyle bir operasyonun gerektirdiği milyarlarca doları artırmaya çalışırken, bir otomotiv işini büyütmeye çalışmanın kaçınılmaz konumunu bulmaya devam ediyor. Bunlar kendi başlarına son derece zor olan iki iştir ve koronavirüs salgını onları başarmayı daha kolay hale getirmeyecektir.

Yorum yapın