Koronavirüs’e Karşı Bağışıklığı Güçlendiren Yiyecekler Neler?

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

1. Probiyotik Ürünler Tüketin

En iyi ve en doğal probiyotiklerden biri olan yoğurt vücudumuz için oldukça sağlıklıdır. Gün içerisinde tüketeceğiniz kafi miktardaki yoğurt ve kefir gibi probiyotik açıdan zengin besinler bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı direnç kazanmanızı sağlayacaktır.

2. Çinko Desteği Alın

Beyaz et ve deniz ürünlerinde bolca bulunan çinko içerdiği besinler sayesinde bağışıklık sistemini düzenleyerek başta yaralar olmak üzere vücutta beliren rahatsızlıkların tedavi edilmesini sağlar. Çinko bağışıklık sistemini güçlendiren en büyük desteklerden biridir.

3. Proteinli Ürünler Tüketin

Vücudumuzun en önemli ihtiyaçlarından biri olan proteinler gün içerisinde enerji ihtiyacımızı karşılamaktadır. Bizlere güç veren ve hareket etmemizde önemli bir besin olan proteinler bağışıklık sistemini de güçlendirmektedir. Beyaz et ve yağsız etlerden edinebileceğiniz proteinleri ayrıca takviye gıdalardan olan protein tozundan da elde edebilirsiniz.

4. Bol Su İçin

Gün içerisinde en az 2- 2,5 litre su içilmesi hem vücutta biriken bakterileri arındırır hem de vücudumuzun sağlıklı çalışmasını sağlamaktadır. Dolaylı yoldan bağışıklık sistemini de güçlendiren su tüketimi oldukça önemlidir.

5. Vitaminli Ürünler Tüketin

Bağışıklık sistemi için önemli olan A, E ve C vitamini ürünlerini mutlaka tüketmelisiniz. Meyvelerden ve sebzelerden edinebileceğiniz vitaminler insan vücudunu hastalıklara karşı dirençli bir hale getirir. Ayrıca vitamin takviyeleri hastalıkların çabuk atlatılmasını da sağlar. Vitamini sebze ve meyvelerden alabileceğiniz gibi vitamin takviyesi hazır ürünlerden de edinebilirsiniz.

6. Omega-3 Tüketin

Balık yağı olarak da bilinen omega-3 insan sağlığı için oldukça önemli bir doğal besin kaynağıdır. Bir çok hastalığa faydası bulunan omega – 3’ü deniz ürünlerini tüketerek edinebilirsiniz. Omega – 3 tüketerek bağışıklık sisteminize olağan üstü bir katkı sağlayacaksınız. Omega -3 hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız.

7. Sarımsak Tüketin

Sarımsak doğal antibiyotik olarak kabul edilen ve özellikle solunum yolu enfeksiyonlarına karşı vücuda direnç kazandıran besin kaynaklarından biridir. Hasta olmadan önce veya hastalık anında bir diş sarımsak yemek hem hastalığın etkilerini azaltır hemde vücudun direnç kazanmasını sağlar.

Yorum yapın