Kramp Nedir? Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir?

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Vücudumuzun her yeri kaslar ile çevrilmiştir. Bu sayede hareket eder, yemek yer ve diğer günlük aktivitelerimizi yapabiliriz. Kramp dediğimiz şey ise gün için her saniye kasılıp gevşeyen kaslarımızdan bazılarında bir anda çok ağrıyarak, acıyarak kasılıp gevşemeye çalışmasıdır. Bu durum ile hayatınızda illaki karşılaşmışsınızdır. Gece uyurken bir anda uyanıp bacağınızda çok sert bir ağrı hissetmişsinizdir. Denizde yüzerken bir anda ayağınızı kıpırdatamamışsınızdır. Kramp vücudumuzda en fazla ayaklarımızda ve baldırlarımızda hissedilir.

Bu durum genellikle gece saatlerinde ortaya çıkmaktadır. Genellikle yaşlı insanlar, hamile kadınlar ve vitamin eksikliği ve mineral eksikliğine kapılmış insanlarda ortaya çıkar. Kramp girerken boşu boşuna girmez tabii ki. Belirli sebepleri vardır. Eski insanlar soğuktan ve yorgunluktan dolayı kramp girer derler. Haklılarda. İnsan bedeni soğukta iken kaslara kan pompalamasını yavaşlatır. Kaslar çalışmaları için gereken şekeri ve enerjiyi alamayınca kendilerini ani olarak kasarak korunmaya çalışırlar.

Gün içinde fazlaca egzersiz yapmak, bedeni yormak, adalelerin çok yorulması gibi sebeplerin yanı sıra aynı pozisyonda hareketsiz kalmakta bu sebepler arasındadır. Kramp geçiren bölgelerdeki acı ve ağrı yaklaşık olarak 45 ile 60 saniye aralığında sürer ve sonradan kendine gelir. Kasılma sırasında kasılan bölgeye masajlar yapmak çok yardımcı olabilir ve bu süreyi kısaltır.

Peki kramptan nasıl kurtulabiliriz? Öncelikle beslenme programımıza dikkat etmeliyiz. Potasyum ağırlıklı besinleri yememiz, potasyum ve magnezyum eksikliği sonucu oluşan kramplardan kurtulmamızı sağlayacaktır. Kramp girmesini önlerken bazı besinleri beslenme programımıza eklerken bazı besinleri de çıkarmalıyız. Eğer kafein, alkol ve nikotini bol miktarda kullanırsak kramplar normal olarak artacaktır.

Eğer ani bir şekilde olan kasılmaları azaltmak hatta tamamen yok etmek istiyorsanız;

  • Kan dolaşımını düzenlemek ve laktik asidin, diğer asitlerin ve minerallerin vücuttan atılmasını sağlamak için su içiniz.
  • Kalsiyumun kaslardaki kasılmaları düzenlemesi için az yağa sahip süt ürünleri tüketiniz.
  • Muz, avokado, domates suyu gibi bolca potasyum bulunan ürünleri tüketiniz.
  • Enerjiye ihtiyaç duyacağınız için kuru baklagiller ve pirinç tüketiniz.
  • Bolca B vitaminine ihtiyacınız olacağı için tam tahıllı ekmek tüketimini arttırmalısınız.

Yorum yapın