Kredi Alabilmek İçin Kredi Notum Kaç Olmalı?

Düşük Kredi Notu Olduğu Zaman Nasıl Puanımı Yükseltebilirim?

Bu merak ettiğiniz soruların cevaplarını sizler için vereceğiz. Ülkemizdeki özel bankalar, kamu bankaları ve katılım bankalarından kredi alacaksanız öncelikle bilmeniz gereken kredi notunuzun iyi olması gerektiğiniz. Kredi notu 0 ile başlar ve 1900’e kadar ulaşır. Bu not aralığında ise 1100 ve üzerinde olması durumunda kredi alabilirsiniz. Aksi durumda başvuru yapsanız dahi olumsuz sonuçlanacaktır.

Kredi Notu En Düşük Kaç Olmalı?

Bankadan kullandığınız kredi ürünü bu durumda çok önemlidir. Kredi için 1100 not isterlerken bankalar konut kredisi gibi ipotek vereceğiniz kredileri kullanmanız için 900 ve üzerinde kredi notunuz olsa da onay verecektir. Ayrıca emekli olan müşteriler düşük puanı olsa bile kendi maaş aldıkları bankalardan kredi alabilirler. Bu bankalar kredi notuna bakmazlar.

Normal şartlarda bir bankada kredi almak istiyorsanız 1100 ideal bir puandır. Bu puan ve üzerinde olan kişiler istedikleri zaman başvurusunu sorunsuz bir şekilde yapabilirler. Eğer bu kredi notunuzdan daha düşük bir puanınız varsa kredi notunuzu yükselteceksiniz.

Kredi Puanı Ne Zaman Yükselir?

Kredi puanı siz düzenli ödemelere başladıktan sonra 90 gün sonrasında yükselmeye başlayacaktır. Eğer düşük kredi notunuz varsa her gün kredi puanı sorgulaması yapmayınız. Bu durumda da kredi notunuz düşecektir. Bir sorgulama yaptıktan sonra yükseltme yöntemlerini kullanabilirsiniz. 90 ile 180 gün arasında tüm ödemeler düzenli ise ve başvuru yapılmamışsa 1100 ve üzerinde bir puanınız olacaktır.

Yorum yapın