Kredi Kartı Asgari Ödeme

Kredi kartı asgari ödemelerini yapan kişiler genellikle ortada bir sorun olmadığını düşünüp kendilerini rahat hissetmektedirler. Ancak bu durum sanıldığı kadar normal bir durum değildir ve insanların aslında asgari ödemeler ile sadece sorunlarını ertelediklerini bilmeleri gerekmektedir. Asgari ödeme demek toplam borcun bir kısmının ödenmesi ve kalan borcun faizsiz bir şekilde bir daha ki aya devir etmesi demektir. Günümüzde birçok bilinçsiz kredi kartı kullanıcısı bu konuda gerekli bilgilere sahip olmadıkları için çoğu zaman sadece asgari miktarları ödeyip ayı geçiştirmektedirler. Ancak uzmanlar bu şekilde yapan kişilerin borçlarının azalması yerine daha da artması anlamına gelmektedir. Bu sebeple eğer imkânlar el veriyorsa mutlaka toplam borcun tamamı ödenmeli ve asgari ödeme alışkanlığı tamamen terk edilmelidir.

Kredi Kartlarında Asgari Ödeme

Kart ekstrelerini kontrol eden kişiler genellikle toplam borç ile birlikte bir de asgari ödeme diye bir seçenek görmektedirler. Bu seçeneğin yanındaki rakam düşük olduğu için genellikle insanların ilgisini çekmekte ve birçok kişi bu seçeneği değerlendirip o ayı sorunsuz bir şekilde geçirmek istemektedirler. Ancak asgari ödemelerin iki konuda zarar bulunmaktadır. Bunlardan biri kalan borcun iptal olmaması ve olduğu gibi bir dahaki ayın borcuna eklenmesi diğeri ise o kişilerin bankalardaki sicil değerlerinin düşmesidir.

Bilindiği gibi uzun zamandan bu yana tüm banka kullanıcıları ortak bir kredi puanına sahiptirler ve bankalar ile olan tüm ilişkileri bu puanları etkilemektedir. Asgari ödemeler de bu puan düşmesine neden olacağı için dikkatli olmak ve mutlaka tüm ödemeleri zamanında tam olarak yapmak gerekmektedir. Kredi kartının asgari ödemelerini yapmak konusunda her zaman hassas olmak ve doğru seçimler yapmak için bu konu hakkında araştırma yapmak çok önemlidir.

Kredi kartı kullanıcılarının genellikle uyguladığı ancak göründüğü kadar da masum olmadığı kredi kartı asgari ödeme diğer bir açıdan da bankaların en çok sevdiği müşterileri kredi kartlarının asgarisini ödeyenlerdir. Bankaların uyguladıkları faizlere bakıldığında en yüksek faizler dönem sonu borçları olarak gündeme çıkar ki bu da kredi kartı asgari ödemelerinde mevcuttur.

Asgari ödemeler kredi kartlarının dönem borcu olarak son ödeme tarihine kadar ödenmesi gereken borçtur. Kredi kartı kullanıcıları son ödeme tarihine kadar bu borcu ödemekle yükümlü olup bu durum kanunen yasaldır. Bu ödemenin son ödeme tarihine kadar gerçekleştirilmesi gerekir. Aksi halde banka tarafından aranarak ödenmemiş kredi kartınızın asgarisinin kredi notunuzu kötü etkileyeceği beyanında bulunulur.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Oranı Nedir?

Kredi kartı borçlarının asgari ödeme tutarı kredi kartlarının ödenmesi gereken borçlarının en düşük tutarı olarak belirtilir ki bu tutarın son ödeme gününe kadar ödenmesi gerekir. Kredi kartı limitleri kredi kartı asgari ödeme oranları üzerinde değişiklik gösterilmesinde rol oynar. Kredi kartı asgari ödeme oranı nedir bu doğrultuda merak edilir.

Kredi kartının limitinin artması ödeme tutarının da limitini artırmaktadır. Hesaplamanın ise kredi kartı borcunun üzerinden yapılması gerekir. Hesaplamada limiti dikkate almamalısınız. Örnek olarak kredi kartı asgari oranları kredi kartı limitlerine göre ortalama olarak şöyledir: 15.000 TL’ye % 30, 15.000 ile 20.000 TL arası % 35 olmaktadır.

Kredi Kartı Sadece Asgari Ödeme

Kredi kartı borcunun hiç ödenmemesi halinde gecikme faizi kredi kartı sadece asgari ödeme neticesinde ise akdi faiz uygulaması yapılmaktadır. TCMB bu oranları üç ayda bir yeniler. Akdi faiz gecikme faizine göre daha düşük bir oran içerir. Her ay yalnızca asgari borcun ödenmesi ise borcun her ay katlanmasına neden olur.

Yorum yapın